Zásady betónovania v chladnom počasí
Betón vyniká aj svojou vysokou odolnosťou, dobrou tvarovateľnosťou (keď je čerstvý) a rýchlosťou spracovania. Nech už chystáte akúkoľvek prácu s betónom, venujte pozornosť niekoľkým dôležitým zásadám. Tie vám pomôžu predísť nesprávnej realizácii betónových prvkov, ktoré budete zhotovovať v nepriaznivom počasí. Predtým, ako začnete s betónovaním, zohľadnite teplotu okolitého vzduchu, a taktiež teplotu betónu.
Príprava betónovej zmesi
Požadovanú teplotu betónu môžeme jednoducho dosiahnuť napríklad ohrevom vstupných surovín. Používajte teplú zámesovú vodu a kamenivo. Na prípravu betónu použite nezmenené množstvo vstupných surovín okrem cementu. Zvýšte jeho obsah v zmesi alebo použite cement s vyšším vývinom tepla. Vhodné je tiež použitie plastifikačnej prísady, čím znížite hodnotu vodného súčiniteľa, teda hmotnostného pomeru vody a cementu.
Aby ste urýchlili tuhnutie betónu a tým aj jeho počiatočnú pevnosť, použite bezchloridový urýchľovač tuhnutia. Pri zhotovovaní debnenia využite materiály s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami, napríklad drevo.
* článok pokračuje pod formulárom *
Zhutňovanie betónu v chlade
Predtým, ako začnete s ukladaním betónu, uistite sa, že základová pôda, prípadne konštrukčné prvky nie sú zamrznuté. Z debniacich plôch a výstuže odstráňte všetok ľad a sneh. Neurobte to však pomocou vody, ale pomocou tepla. Následne vopred zohriaty betón čo najrýchlejšie uložte do takto pripraveného debnenia a zhutnite. Počas spracovania a ukladania betónu pri vonkajšej teplote vzduchu medzi + 5 °C a – 3 °C nesmie teplota čerstvého betónu klesnúť pod + 5 °C. Pri teplote vzduchu pod – 3 °C musí byť teplota minimálne + 10 °C. Ak však pracujete na náročnejších konštrukciách, uistite sa, že teplota čerstvého betónu neklesne pod + 10 °C.
Na čo sa zamerať po uložení betónu?
Teplota povrchu betónu by nemala klesnúť pod hranicu 0 °C, až kým nedosiahne hodnotu pevnosti v tlaku 5 N/mm². Bezodkladne po uložení betónu je preto potrebné zamerať sa na ochranu jeho povrchu, a to zakrytím, najlepšie tepelnoizolačnými rohožami. Povrch betónu tak počas tvrdnutia ochránite nielen proti nízkym vonkajším teplotám, proti prievanu, ale aj proti strate vlhkosti. Jej obsah vo vzduchu je totiž počas chladného alebo suchého počasia len veľmi malý. Podstatné je teda udržať betónový prvok či stavbu niekoľko hodín či dní v teple.