Montáž okien vymedzuje norma STN 73 3134: 2014 (Stavebné práce. Styk okenných konštrukcií a obvodového plášťa budovy. Požiadavky, zhotovenie a skúšanie.) Profesionálne firmy sa najčastejšie stretávajú s nasledujúcimi prehreškami proti platným zásadám: zle pripravený stavený otvor, nesprávne osadenie okna do stavebného otvoru a jeho vypodloženie, nesprávne nalepenie tesniacich pások či nevhodné riešenie parapetov. Pozrime sa na jednotlivé detaily trochu bližšie.
Ako pripraviť stavebný otvor
Stavebné otvory musia byť pred montážou okna pripravené podľa platnej projektovej dokumentácie, prípadne na základe profesionálneho zamerania oknárskej firmy. Zle pripravený stavebný otvor môže úplne znemožniť montáž okna, preto je na mieste osloviť na túto prácu skúsených odborníkov. Východiskom pre správne osadenie okna do stavebného otvoru je jeho pozícia. Tá závisí od polohy obvodového múru, samotného ukotvenia aj izoterm (krivky rovnakej teploty, ktoré poukazujú na kvalitu komponentu vzhľadom na stratu kondenzácie a riziko vzniku plesní).
Dôsledkom nedostatočného vycentrovania a uloženia okna do stavebného otvoru je nedokonalé tesnenie krídla v ráme a následné zatekanie. Pri osadení okna je dôležité rám dôkladne vypodložiť.
Skúsení montážnici počítajú pri vymeriavaní okna s priestorom navyše, teda nielen s miestom pre samotný rám okna, ale aj pre rôzne doplnkové rozširovacie alebo podkladové profily. Okno by malo byť v porovnaní so stavebným otvorom menšie približne o 20 až 50 mm v závislosti od veľkosti okna a druhu stavebnej konštrukcie. Pred osadením okna montážnici kontrolujú nerovnosti na ostení, ako aj pevnosť, súdržnosť a čistotu podkladu. V prípade potreby ostenie napenetrujú. Pomocou pri osádzaní okien môžu byť aj doplnkové tehly od výrobcov stavebných materiálov, ktoré umožňujú vytvoriť rovné a zateplené ostenie.
Ako osadiť okno do otvoru
Ak pri montáži okno nedostatočne vycentrujete a takto uložíte do stavebného otvoru, výsledkom môže byť nedokonalé tesnenie krídla v ráme a následné zatekanie. Nemenej dôležité je okno pri osadení dôkladne vypodložiť. Použite pri tom trvácny materiál, ktorý udrží okno dlho funkčné, napríklad PVC, purenit alebo povrchovo ošetrené drevo s vyššou hustotou, ako sú buk alebo dub.
Pri úprave okna do správnej polohy môžete použiť montážne kliny. Postarajú sa tiež o to, že zaťaženie okna sa prenesie do stavebnej konštrukcie, vďaka čomu sa rám pri kotvení nebude hýbať. Rám musí byť vyvážený vo vodorovnom aj zvislom smere. Polohu okna ľahko overíte pomocou vodováhy.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Ako správne nalepiť pásky
Ak zhotovujete pripojovaciu škáru, podľa normy by ste mali použiť montážne pásky. Určite neaplikujte iba samotnú PU penu (tepelnú izoláciu), pretože inak sa v pripojovacej škáre medzi oknom a ostením môžu vytvárať plesne. Navyše, vzniknutá vlhkosť dokáže poškodiť PU penu, v dôsledku čoho nebude okno dobre izolované. O utesnenie pripojovacej škáry sa postarajú práve izolačné pásky. Tieto špeciálne fólie ochraňujú samotnú izoláciu aj pripojovaciu škáru pred vlhkosťou aj nápormi dažďa. Ako pri tom postupovať?
- Najprv na vnútornú stranu rámu opatrne nalepte vhodnú parotesnú pásku, ktorá izoluje pripojovaciu škáru a zabraňuje tak prieniku vlhkosti z interiéru do vnútra škáry.
- Zároveň na exteriérovú stranu nalepte paropriepustnú pásku, ktorá, naopak, dokáže prípadnú vlhkosť z pripojovacej škáry odvetrať.
- Pásku vždy aplikujte na okno s presahom, aby ho bolo možné správne namontovať do stavebného otvoru.
- Priestor medzi dvomi fóliami nezabudnite vyplniť tepelnoizolačnou penou, ktorá je páskami chránená pred akoukoľvek vlhkosťou a degradáciou.
Ako zabrániť tepelným mostom pod oknami a parapetom
Ak sa nepostaráte o prerušenie tepelných mostov pod otvorovými výplňami, môže vám priestor pod oknami v zime premŕzať. Takto ľahko dôjde k tepelným stratám a navyše budú otvorové výplne nedostatočne staticky ukotvené.
Často podceňovanou konštrukciou sú aj parapety. Nevhodne riešená tepelná izolácia pod parapetom vytvorí tepelný most, takže v zimných mesiacoch bude táto časť takisto premŕzať. Vonkajší parapet preto treba upevniť skrutkami do rozširovacieho profilu a montážnou penou prilepiť na spodnú časť ostenia po celej jeho dĺžke. Lôžko pod parapetom by zároveň malo vytvárať dostatok priestoru na podpenenie – to bude slúžiť aj ako tepelná izolácia.
Presah prednej hrany vonkajšieho parapetu cez omietku by mal byť minimálne 30 mm. Odporúčaný sklon parapetu je viac ako 5°. Zároveň sa parapety musia ukončiť na boku ostenia, nesmie do nich zatekať voda, ktorá by mohla poškodzovať omietky. Bočnú krytku je dobre celú zapustiť do ostenia. Zároveň treba myslieť na tepelnú rozťažnosť parapetu.
Osadenie vnútorného parapetu nesmie porušiť parotesnú fóliu a jeho hĺbka by mala byť zvolená tak, aby výrazne nepresahoval cez radiátor umiestnený pod oknom a nebránil tak prúdeniu vzduchu v zimnom období.
Ako strhnúť fólie po namontovaní okna
Ochranné fólie z rámov okien by ste mali odstrániť ihneď po montáži, resp. nenechávajte ich na oknách dlhšie ako tri mesiace. Ak to neurobíte, budú sa odliepať len veľmi ťažko, takže hrozí poškodenie okenného rámu. To platí predovšetkým pre exteriérovú stranu okna, na ktorú pôsobí UV žiarenie.
Mohlo by vás zaujímať