Belgickú ilustrátorku a vizážistku Liene Meneve odmala fascinovala krása a estetika. Dnes sa prostredníctvom svojej kreatívnej práce snaží inšpirovať iných a zameriava sa na prirodzenú krásu toho, čím sa obklopujeme. Táto základná myšlienka sa odzrkadľuje aj v interiéri jej domu. Charakterizujú ho veľké otvorené priestory, tehlové steny, vysoké stropy s dreveným obkladom, prírodné farby a množstvo prirodzeného svetla.
Keby ste sa Liene spýtali, čo vlastne robí, dostali by ste takúto odpoveď: „Som niekto, kto nikdy nestojí na jednom mieste a stále hľadá nové, krásne veci. Chcem robiť ľuďom radosť a inšpirovať ich. Preto má celá moja práca jeden východiskový bod; sústrediť sa na krásne veci a tak trochu aj na márnomyseľnosť života“.
Mohlo by vás zaujímať
Prerobenie staršieho domu na vidieku
Keďže jej tvorivá cesta sa často začína už doma, kde má svoj ateliér, dôležitú úlohu zohráva práve interiér jej domova na belgickom vidieku. Stavba pochádza z roku 1975 a okrem ilustrátorky je domovom jej manžela Williama a dvoch detí, 3-ročného Loewèho a 5-ročného Sézana. Rodina sa sem presťahovala z domu v meste pred dvoma rokmi, pretože potrebovala viac miesta, a to fyzicky, ako aj psychicky: „Začali sme hľadať domček na vidieku. Obaja máme hektické práce a mali sme pocit, že potrebujeme miesto, kde si vyčistíme hlavy.“ Touto myšlienkou sa začalo prerobenie staršieho domu.
Mohlo by vás zaujímať
Tehlový dom v štýle brutalizmu
Keď rodina uvidela tehlový dom, ktorý bol pôvodne inšpirovaný brutalistickým architektonickým štýlom, zamilovala sa doň na prvý pohľad. Navrhol ho belgický architekt Paul Meekels. „Je priestranný a postavený z kvalitných materiálov, ktoré hovoria samé za seba. Biele tehlové steny, betónové nosníky a stropy obložené drevom skutočne diktujú celkovú atmosféru interiéru. Cez veľké okná zase preniká mnoho prirodzeného svetla,“ nadchýna sa nová majiteľka.
* článok pokračuje pod formulárom *
Tehlové steny, ktoré dostali biely náter, dodávajú interiéru jemný retro nádych, zároveň však vďaka svojej štruktúre pôsobia ako výrazná vrstva, ktorej sa musel prispôsobiť aj výber nábytku. Voľba padla na dizajnové kúsky v príjemných prírodných farbách. Prerobenie staršieho domu sa podarilo, celok pôsobí harmonicky a príjemne a vyžaruje pokoj, ktorý rodina tak veľmi hľadala.
Mohlo by vás zaujímať
Keď menej je viac
„Nemyslím si, že je dobrý nápad preháňať to s dizajnom interiéru. Pre mňa je dôležité, aby bol môj domov plný predmetov, ktoré vyvolávajú spomienky a odzrkadľujú naše osobnosti.“ Táto myšlienka sa odráža aj v jednej z majiteľkiných obľúbených vecí v interiéri – sú ňou dekoratívne a funkčné korkové predmety, ktoré spolu s manželom navrhli. Rovnako zdieľajú spoločnú vášeň pre umenie a interiérový dizajn, od malých dekoratívnych predmetov po jedinečné vintage kúsky.
Lienin manžel William Hakelbracht bol pôvodne učiteľom matematiky a fyziky na strednej škole, dnes však pôsobí ako dizajnér a výrobca nábytku s vlastnou firmou. A to aj vďaka prerobeniu ich prvého mestského staršieho domu. V ňom si robil sám nielen kuchynskú linku, ale aj rozvody elektriny, vody a odpadu. Fakt, že nikdy neštudoval stolárčinu, čo môže to byť jeho nevýhodou, na druhej strane kompenzuje svojou vynaliezavosťou. Takáto manuálna práca nakoniec začala Williama napĺňať viac ako práca za katedrou. A čo je podľa neho najlepšie, môže v dome realizovať množstvo nápadov, ktoré má.
Pomerne jedinečným prvkom tohto vycibreného interiéru je veľká pohovka na mieru v mezanínovej časti, ktorá sa nachádza nad kuchyňou. Navrhol a vytvoril ju, ako inak, majiteľ domu. Jej zakrivené tvary sú v súlade s aktuálnymi trendmi organického dizajnu. Sčasti je dokonca zapustená do podlahy. Aj preto ju obzvlášť obľubujú deti, ktoré ju nazývajú rybníkom a rady sa v tejto časti domu hrajú.
Je to však aj ideálne miesto na nedeľné čítanie knihy či na aperitív s priateľmi. „Zistila som, že je stelesnením dokonalej rovnováhy medzi estetikou a pohodlím. V mnohých ohľadoch je tento malý kútik to, vďaka čomu sa tu ja i moja rodina cítime ako doma,“ dopĺňa Liene.