Architektonické štúdio Finkernagel Ross vytvorilo v štvrti v Dartmouth Park v severozápadnom Londýne dokonalý mix starého a nového. Viktoriánsky objekt doplnila nová prístavba k domu. V rámci rekonštrukcie interiéru vyzdvihli pôvodné črty viktoriánskeho dvojdomu. Zároveň ho doplnili prístavbou v zadnej časti a dali novú tvár aj záhradnému domčeku. Hlavným stavebným materiálom bola, samozrejme, tehla.
Mohlo by vás zaujímať
Prístavba k domu priniesla interiér dvoch tvárí
Z prednej strany sa dom javí ako klasická stavba v tejto oblasti, od ktorej by ste očakávali všetko, čo môže tradičný viktoriánsky dom ponúknuť. Jeho príjemný interiér ukazuje dve tváre, pretože paleta použitých materiálov je tu naozaj rôznorodá. Od jednoduchých povrchových úprav až po honosné detaily. Pri vstupe vás privíta dubové schodisko s dekoratívnymi prvkami aj obývačka s nábytkom organických tvarov, so stropnými rímsami, s novými okenicami a otvoreným krbom s ozdobným profilom.
Jemný kontrast tehál
Zo vstupnej chodby si však nemôžete nevšimnúť aj prechod do zadnej časti domu. Nachádza sa v nej kuchyňa s prístupom do záhrady. A práve zo zadného dvora je možné naplno oceniť geometriu, ktorú ponúka nová prístavba k domu. Na jej mieste pôvodne stála zimná záhrada. Tú však architekti zväčšili, rozšírili a zmenili tvar jej strechy na sedlovú. Nová prístavba k domu pôsobí, akoby organicky vyrástla z hlavnej budovy. Prezrádzajú ju len okenné rámy inej farby a očistené staré tehly. Tie teraz jemne kontrastujú so zvetranými tehlami pôvodného domu.
Originálna prístavba k domu: Origami strop so svetlíkmi
V novom priestore na prízemí vznikla kuchyňa s jedálňou – vzdušná miestnosť s veľkorysou svetlou výškou. Veľké okná sa postarali o optické spojenie so záhradou. Pri pohľade na strop sa vám ako prvé vybaví poskladané origami. Je prerušované svetlíkmi, ktoré vytvárajú hru svetla a tieňov. Táto časť domu je ladená do prírodných tónov. Ako pracovná doska a zástena bol použitý mramor, na podlahe zase nájdeme parkety uložené do vzoru rybej kosti. Masívna dubová podlaha prechádza naprieč prízemím a spája kuchyňou s priechodnou knižnicou a obývačkou.
Honosná kúpeľňa pre rodičov
Na prvom poschodí majú majitelia hlavnú spálňu. Zariadená je v jednoduchom štýle, inšpirovanom minimalistickým sochárom a maliarom Donaldom Juddom. Odlišuje sa od honosnej rodičovskej kúpeľne s vaňou voľne stojacou pred krbom. Tieto priestory charakterizujú odtiene sivej farby a materiály ako mosadz, mramor či ornamentálne sklo.
Tehlové steny v detských izbách
Priestor druhého poschodia patrí deťom a ich trom izbám. V každej z nich nájdeme vyvýšenú mezanínovú posteľ, šikovne umiestnenú nad malou kúpeľňou so sprchovým kútom, ktorá k izbe prislúcha. Obnažené tehlové steny v detských izbách prirodzene zapadajú do dizajnového konceptu bielej, čiernej a odtieňov dreva. Toto najvyššie poschodie architekti upravili tak, aby maximalizovali priestor aj denné svetlo. Časť strechy odstránili a pridali strešné okno na mieru. Svetlo z neho dopadá až na schodisko na prízemí.
Záhradný domček nielen pre hostí
Rekonštrukcie sa dočkal aj tehlový záhradný domček umiestnený na konci upravenej záhrady. Teraz poskytuje útočisko majiteľom aj ich hosťom. Pôvodne mal plochú strechu, po úprave jej šikminy odrážajú geometriu hlavnej budovy.
* článok pokračuje pod formulárom *
Nová strecha bola realizovaná ako zelená s vegetáciou. Štyri svetlíky, ktoré sú do nej zasadené, zaručujú dostatok prirodzeného svetla v interiéri. Domček teraz funguje podľa potreby ako domáca kancelária, kino či hosťovský apartmán. Jeho zariadenie sa nesie v podobnom duchu ako zariadenie domu. Prírodné materiály a farby z neho robia malú oázu pokoja.
Mohlo by vás zaujímať
Heath House
Lokalita: Dartmouth Park, Londýn, Veľká Británia
Plocha: 300 m2
Architektonické štúdio: Finkernagel Ross
Realizácia: 2021