Moderné poschodové domy stmeľujú rodinu
Budova je typovo jednou z tých, ktoré dnes vyhľadávajú mladé rodiny sťahujúce sa do priateľského prostredia. Tento trend sa odráža aj na výzore tradičných ulíc kanadského mesta, ktoré sa postupne menia. Názov projektu La DUETTE je odkazom na duet dvoch interpretov z toho dôvodu, že dom bol navrhnutý pre brata a sestru. Tí sa rozhodli žiť so svojimi rodinami pod jednou strechou. Jedna rodina zaberá vyvýšené prízemie a poschodie, druhá je v podzemnom podlaží. Vniesť prirodzené svetlo do interiérov oboch domácností bolo pre ateliér Natalie Dionne Architecture výzvou z dôvodu prísnych regulácií územného plánovania.
Potenciál poschodových domov na úzkom pozemku
Stavba vznikla z 3D modelov, ktoré architektom umožnili preskúmať potenciál úzkej parcely. Virtuálny model im zároveň pomohol objaviť nečakané pohľady a vonkajšie obytné priestory, ktoré nadväzujú na interiér. Horný byt v tejto trojpodlažnej budove je prístupný z prednej časti, zatiaľ čo spodný byt z bočnej uličky. Malé zastrešenie nad každým vchodom pomáha vytvoriť pocit súkromia a samostatného prístupu. V prednej časti domu vedú schody do hornej jednotky, ktorá je vyvýšená nad úroveň ulice. Prízemie je riešené ako otvorený obytný priestor. Na kuchyňu a jedálenskú časť priamo nadväzuje veľkorysá krytá terasa s výhľadom do zadnej uličky. Na hornom poschodí sa nachádzajú rodičovská spálňa, dve detské izby a malý kútik na hranie.
Mohlo by vás zaujímať
Spodný byt, umiestnený sčasti pod úrovňou terénu, je vlastne dvojizbovým bytom so spoločenskou časťou, ktorá plynule prechádza do exteriéru – malého súkromného dvora. Svetlo sem prúdi z veľkoformátového zasklenia, ako aj z bočných okien.
Môže sa schodisko v rodinnom dome vznášať?
Aby sa do bytov dostalo maximum prirodzeného svetla, architekti navrhli dve riešenia. Prvým bolo „ukrojiť“ z bočnej fasády smerom dovnútra, čím sa vytvoril dostatočne veľký výklenok na umiestnenie dvoch proti sebe stojacich okien. Tieto zasklenia sú hlavným zdrojom svetla v hornom byte a poskytujú zaujímavé výhľady. Ako ďalšie riešenie architekti navrhli strešné okno nad schodmi. Výrazné čierne schodisko v tomto rodinnom dome vyzerá, akoby sa vznášalo nad podlahou a vytvára čarovné momenty. Zároveň ostro kontrastuje s okolitými materiálmi a bielou stenou. Je čiastočne zavesené na deliacom paneli z oceľového plechu, pričom tento efekt ešte viac zvýrazňujú tiene vytvorené prirodzeným svetlom, ktoré dopadá zo strešného okna nad ním.
Chladné materiály verzus javorová dyha
Hlavnou témou projektu sa stala priehľadnosť, predovšetkým v hornej časti. Rodičovskú spálňu od schodiska oddeľuje sklenená priečka, ktorá posilňuje efekt transparentnosti. O súkromie sa zase postarajú dlhé závesy.
* článok pokračuje pod formulárom *
Chladnejší pocit z materiálov, ako sú leštený betón na podlahách či hliníkové rámy okien, kompenzuje teplé drevo v podobe javorovej dyhy. Tá je použitá na veľkých dverách aj priečkach a vstavanom nábytku.
Tehlová fasáda domu ako monolit
Na fasádu architekti navrhli tehlový obklad svetlej farby, dodáva úzkej stavbe monolitický výraz. Výber tehly ako odolného a ušľachtilého materiálu zdôrazňuje dôležitosť ohľaduplného zaobchádzania s mestskou krajinou vrátane zadných uličiek.
Minimalistickú tehlovú fasádu domu tón v tóne oživuje hravý vstup do horného bytu. Oceľové schody a zastrešenie v sivej farbe kontrastujú s veselým vzorom zábradlia, ktorý je vyrezávaný laserom. Cédrové drevo na schodíkoch a podhľadoch dodáva celkovej kompozícii tú správnu bodku na záver. Táto novostavba s tehlovým obkladom je vyjadrením obnovenej mestskej typológie a zároveň dôkazom toho, že úzke prepojenie s prírodou možno integrovať aj do tradičnej štruktúry mesta.
Mohlo by vás zaujímať
Novostavba La Duette v kocke
Autor návrhu: Natalie Dionne Architecture
Dizajnérsky tím: Natalie Dionne, Corinne Deleers, Rosemarie Faille-Faubert a Martin Laneuville
Lokalita: mestská časť Rosemont, Montreal, Kanada
Celková podlahová plocha: 300,7 m2
Dátum ukončenia výstavby: jeseň 2019
Majitelia: Sophia Lormeus a Patrice Éthier, Annie Éthier