Malý ateliér TBA/Thomas Balaban Architect, ktorý stojí za návrhom, minulý rok reprezentoval Kanadu na 17. ročníku Bienále architektúry v Benátkach. Pri prístavbe s názvom DeNormanville si za východiskový bod určil zachovanie pôvodnej štruktúry a dospelých stromov v tejto lokalite. Vznikla tak tehlová prístavba dopĺňajúca typológiu tunajších jednoposchodových domov, ktoré mnohým pripomínajú krabice od topánok.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Keď majú majitelia aj architekti spoločnú túžbu
Majitelia domu sú jeho vlastníkmi už roky. Na architektov sa obrátili, pretože chceli rozšíriť malý pozemok v zadnej časti tak, aby dom vyhovoval ich rozrastajúcej sa rodine. To znamenalo pristavať ďalšie izby, zväčšiť obytné priestory a oddeliť dennú časť od nočnej. Klienti aj architekti, našťastie, od začiatku chceli zachovať vzhľad aj atmosféru stavby a jej priame prepojenie s okolím.
Niekoľkoročná rekonštrukcia: cena vs. najlepšie riešenia
Rekonštrukcia domu, kocky či skôr krabice od topánok, sa pre obmedzené finančné prostriedky zmenila na tri roky trvajúci proces. Sprevádzalo ho skúmanie rôznych možností, ako zosúladiť potreby majiteľov, ich rozpočet aj územné plány tejto oblasti, ktoré nariaďovali citlivú prerábku domu v radovej zástavbe. Pôvodná jednopodlažná stavba s plochou strechou bola kedysi projektovaná ako štartovacie bývanie. Zároveň však poskytovala priestor upraviť ju podľa potrieb majiteľov.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Ako sa obálka domu vyhla brestom
Nakoniec sa najlepším riešením ukázalo rozšíriť dom o novú časť. Do návrhu boli zahrnuté aj dospelé stromy, ktoré sa majitelia rozhodli zachovať a musel sa im prispôsobiť tvar fasády. Aby sa priečelie prístavby vyrovnalo s domami v susedstve a zároveň zostal zachovaný brest rastúci pred domom, opisuje obvodová stena v prednej časti krivku. Tá sa potom premieta aj do chodby v interiéri, ktorá je spojnicou novej prístavby a pôvodného domu.
Farba fasády z tehly oddelila staré a nové
Nová a stará konštrukcia sa líšia použitými stavebnými postupmi – kým pôvodná storočná budova stojí na kamenných základoch, prístavba bola navrhnutá tak, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému stromov. O optické oddelenie sa postaral aj svetlejší odtieň tehál novej časti. Citlivá prístavba sa vďaka nim jemne prepletá krajinou a dopĺňa kontinuitu susedných fasád.
Svetlý interiér
Krivka obvodovej steny je skopírovaná aj do sklenenej fasády v novej spoločenskej časti. Tú tvorí veľký otvorený priestor s kuchyňou a jedálňou. Spálňa, detské izby a obývačka zostali v pôvodnej budove. Toto zasklenie zároveň vizuálne prepája priestor s centrálnou záhradou aj s pôvodnou tmavočervenou tehlovou fasádou domu. Interiér sa nesie v čistých líniách a svetlých farbách doplnených svetlým javorom a betónom. Autori pri návrhu využili aj kontrast hladkých a drsných povrchov a teplých a chladných materiálov.
* článok pokračuje pod formulárom *
Viac z interiéru nájdete v galérii