Mýtus: murovanie z moderných brúsených tehál (nie) je náročné
Brúsené ložné plochy tehál umožňujú presnejšie, a teda aj jednoduchšie murovanie aj pri svojpomocnej výstavbe. Z tehly sa stavia už stovky rokov. Na prelome 19. a 20. storočia potrebovali majstri na vymurovanie 1 m2 tehlovej steny hrubej 38 cm 3,5 hodiny. Spotrebovali pri tom 95 l malty. Na začiatku nového tisícročia sa tento čas skrátil na 0,6 hodiny a spotreba klesla. Dnes sa brúsené tehly murujú celoplošne na murovaciu PU penu alebo maltu na tenké škáry. Ušetrí sa tým 30 – 50 % času potrebného na výstavbu a 90 % materiálu (spojiva).
Zložité stavebné detaily sa dnes tiež oveľa ľahšie riešia vďaka doplnkovým tehlám, ktoré sú na to určené. Jednoduchšie je aj skladovanie moderných spojív na stavbe. Takže náročnosť je mýtus.
Názor odborníka: Murovanie z brúsených tehál je jednoduchšie.
Mýtus: jednovrstvové tehlové murivo (ne)stačí
Jednovrstvové tehlové murivo dokáže splniť najnovšie požiadavky legislatívy na energeticky úsporné domy, teda stačí. Nie je nevyhnutné ho zatepľovať. Treba povedať, že tepelnoizolačné parametre výrobcovia stavebných materiálov zlepšujú už niekoľko rokov. tieto vlastnosti sú overené v praxi a pri výbere nájdete aj potrebné referencie. Tehlové murivo s integrovanou tepelnou izoláciou, ktoré je pre stavebníkov v ponuke na výstavbu energeticky hospodárnych domov, totiž už od hrúbky 440 mm nielenže spĺňa hodnoty, ktoré norma určuje pre domy v kategórii A0 (max. 0,22 W/(m2 . K), ideálne 0,15 W/(m2 . K)), ale môžeme hovoriť aj o súčiniteli prechodu tepla vhodnom v prípade pasívnych domov (menej ako 0,15 W/(m2 . K)). Tieto vlastnosti sú overené v praxi a pri výbere nájdete aj potrebné referencie.
Názor odborníka: Aj jednovrstvové murivo z tehál plnených izoláciou spĺňa súčasné tepelnotechnické požiadavky na obvodové konštrukcie.
Mýtus: viacvrstvová zateplená konštrukcia (ne)znamená väčšiu pevnosť a lepšiu ochranu
Pevnosť tehál a ich odolnosť je potvrdená stovkami rokov aj pri jednovrstvovej konštrukcii. Životnosť zatepľovacích systémov sa momentálne javí cca na tridsať rokov. Niektoré menej kvalitne zrealizované zateplenia si vyžadujú opravu aj skôr. Problémom je aj ich náchylnosť na poškodenie pri náraze. Ak sa zateplenie poškodí, neplní riadne svoju funkciu. Navyše sú zateplené stavby citlivejšie na problémy s vlhkosťou, hlavne v prípade, ak sa zatepľuje príliš skoro po dokončení stavby a stavebná vlhkosť sa zatepľovacím systémom „uzavrie“ v stavbe. Pri dodatočnom zatepľovaní muriva treba navyše vyriešiť viac stavebných detailov, takže stúpa pravdepodobnosť nekvalitného zhotovenia.
Názor odborníka: Dodatočné zateplenie je citlivejšie na mechanické poškodenie a má kratšiu životnosť ako tehlové murivo.
Mýtus: murovanie z brúsených tehál s integrovanou izoláciou (nie) je omnoho drahšie
Ušetrenie 90 % spojiva pri murovaní brúsených tehál sa prejaví na nákladoch a plnenie tepelnou izoláciou prinesie v konečnom dôsledku dlhodobé postupné úspory.
Názor odborníka: Pri posudzovaní finančnej náročnosti treba brať do úvahy všetky aspekty, aj tie dlhodobé, keďže stavba má slúžiť desaťročia.
Keďže dodatočné zateplenie tiež niečo stojí, ceny materiálov na jednotlivé vrstvy konštrukcie je potrebné spočítať. A výrazne do rozpočtu vstupuje aj cena práce, ktorej je pri viacvrstvovej konštrukcii logicky viac, resp. trvá dlhšie. Ceny práce momentálne tiež výrazne rastú, stavebníci sa môžu stretnúť aj s nedostatkom kvalifikovaných remeselníkov. Takže aj v tomto prípade platí, čím jednoduchšie, tým lacnejšie. Netreba zabúdať ani na rozdiel v životnosti. Oprava zatepľovacieho systému v budúcnosti bude tiež vyžadovať investíciu, kým tehla si zachová svoje parametre.
* článok pokračuje pod formulárom *