Prírezy verzus doplnkové tehly
Vzhľadom na sprísnenie požiadaviek na tepelnoizolačné vlastnosti rodinných domov a budov vo všeobecnosti je dôležité čo najlepšie vyriešiť obálku budov, resp. obvodové murivo. Kľúčom sú aj správne zhotovené detaily rohov, ostení či parapetov. Práve takéto detaily si vyžadujú špecifické rozmery tehál. V minulosti sa to riešilo vytváraním tzv. prírezov. Aj keď mnohí stavebníci majú tendenciu stále v týchto prípadoch tehly rezať, odborníci upozorňujú, že použiť hotové doplnkové tehly od výrobcov je z technického a v konečnom dôsledku aj z ekonomického hľadiska výhodnejšie.
Doplnkové tehly znižujú tepelné straty
Správne vyriešenie detailu ostení, nadpražia a rohu má zásadný vplyv na väzbu tehál, a teda aj na statiku, tepelnotechnické vlastnosti obvodové konštrukcie a akustiku obvodovej steny. Pomocou celých a polovičných koncových tehál možno vytvoriť detail zatepleného ostenia a parapetu, pri jednovrstvovom murive s integrovanou izoláciou je práve použitie systémových doplnkových tehál dôležité pre funkčnosť. „Domnievať sa, že realizácia jednovrstvového muriva bude kvalitná aj pri využívaní tzv. prírezov zo základných tehál, je mylná,“ hovorí Ing. Zdeněk Kobza, špecialista na výrobu tehál.
Navyše, systémové riešenia sú z hľadiska realizácie pohodlné a rýchle. Sú spoľahlivejšie, čo stavebníci ocenia hlavne pri svojpomocnom murovaní, eliminujú tepelné mosty a zabraňujú vzniku plesní. Správne riešenia detailov navyše prinášajú trvalú úsporu v podobe nižších tepelných strát stavby.
Rýchlejšie murovanie
Rezanie tehál má u nás istú tradíciu a mnohí si myslia, že to nie je veda a zvládne ho každý aj bez prípravy. Práve takýto prístup má však často za následok zbytočné energetické straty a iné chyby hrubej stavby. Doplnkové tehly sú oproti tomu výsledkom moderných technológií, ktoré idú stále vpred. Ich správne zamurovanie do konštrukcie urýchli mnohé procesy na stavbe. Aj tu je však dôležitý správny odborný postup.
Neznamená to však nevyhnutne komplikáciu, pretože výrobcovia ponúkajú technickú podporu projektantom aj murárom. Inštruktážne videá sú samozrejmosťou už aj v tejto oblasti, dokonca je možné riešiť s odborníkmi konkrétny problém s murovaním detailov priamo na stavbe.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Ako správne použiť koncové doplnkové tehly?
Koncové doplnkové tehly môžu byť celé alebo polovičné (označenie K a 1/2 K). Slúžia na vytvorenie ostení a parapetov okenných otvorov. Môžu mať kapsu na tepelnú izoláciu alebo sú bez kapsy. V prípade tehál s kapsou je zateplené len ostenie a parapet. Tepelná izolácia sa do káps v osteniach a parapetoch osádza pred osadením samotných výplní otvorov. Takéto riešenie výrazne znižuje prestup tepla v miestach styku obvodovej steny a výplní otvorov.
Druhý typ koncových tehál má namiesto kapsy rovnú plochu, a teda pomocou nich vzniká rovné ostenie a parapet. Vyrábajú sa pre tehly, ktoré sú určené na obvodové steny s kontaktným zateplením, keď sa ostenie okna zateplí z vonkajšej strany a nadväzuje na zateplenie fasád.
Pre sortiment tehál plnených izoláciou (polystyrénom alebo minerálnou vlnou) sú na trhu dostupné koncové a koncové polovičné tehly taktiež plnené izoláciou, čo zabezpečí rovnaké tepelnoizolačné vlastnosti v celej dĺžke steny.
S čím pomôžu rohové tehly?
Rohové tehly sa bežne označujú R a pri niektorých formátoch tehál (500, 440 a 300 mm) sa používajú na dosiahnutie ideálnej väzby v priľahlých úsekoch muriva. Pri hrúbke muriva 440 mm je potrebné vedľa každej rohovej tehly použiť polovičnú koncovú tehlu (1/2 K). Až potom sa môže pokračovať celými tehlami. Ďalšou výhodou použitia rohových tehál je rovný povrch bez viditeľných pier a drážok na vonkajšom líci muriva. Napriek tomu, že na dosiahnutie ideálnej väzby v murive hr. 380 mm nie sú potrebné rohové tehly, kvôli rovnému povrchu muriva sa môžu použiť koncové tehly.
Ktoré tehly sú lacnejšie?
Pokiaľ ide o cenu doplnkových tehál, často sa stretávame s tvrdením, že predražujú stavbu. Podľa odborníkov je to mýtus, a to z viacerých dôvodov. Pri rezaní tehál vzniká veľké množstvo odpadu. Zničí sa veľa stavebného materiálu. Navyše treba započítať prácu aj opotrebovanie rezacieho náradia. Najdôležitejšie sú však úspory, ktoré správne vyhotovené detaily z doplnkových tehál zabezpečia v rámci prevádzkových nákladov – nižšie náklady na energie.
Mohlo by vás zaujímať