Existujúce mokré omietky sa odporúča nahradiť vhodným sanačným systémom. Jednu z efektívnych súčastí sanačných opatrení predstavuje sušiaca omietka so štruktúrou pozostávajúcou z pórov a úzkych kapilár, ktoré ich spájajú, ale zároveň zabraňujú prieniku solí z muriva do samotnej omietky. Z muriva prepúšťajú len neželanú vlhkosť v podobe pary. Vďaka tomu nedochádza k zanášaniu samotnej omietky soľami, čo predlžuje jej funkčnosť. Na trhu sú sušiace omietky vhodné do interiéru aj exteriéru, pri ich použití a aplikácii je potrebné dodržiavať pokyny výrobcu.
TIP: Pri sanačných opatreniach je prvoradé snažiť sa odhaliť príčinu vlhnutia a vhodnými opatreniami eliminovať/obmedziť jej pôsobenie!
Správne pripravený podklad
Existujúce mokré omietky, farby a iné nátery sa odstránia z muriva približne 0,8 až 1,0 m nad viditeľnú úroveň poškodenia. Reálna výška sanácie závisí od vlhkosti muriva a jeho hrúbky. Odhadom sa určuje tak, že k výške viditeľných stôp vlhkosti (vlhké „mapy“) sa priráta 1- až 1,5-násobok hrúbky muriva. Do určenej výšky sa odstránia všetky zvyšky starých omietok, vrstvy náterov a farieb. Medzery sa vyčistia od presolenej malty do hĺbky min. 10 mm a drôtenou kefou sa dočistí murivo. Prach sa vyfúka.
Mohlo by vás zaujímať
Upevnenie inštalácií
Zo stien sa odstránia všetky materiály na báze sadry citlivé na vlhkosť, ktorými boli upevnené inštalácie alebo káble a nahradia sa montážnou maltou na báze rýchlotuhnúceho cementu, ktorá vytvrdne približne za 5 minút.
Ako spracovať omietku
Suchá zmes sanačnej omietky sa zmieša s predpísaným množstvom vody (napr. 3,9 l vody/30 kg vrece, závisí od pokynov výrobcu). Na miešanie omietky je väčšinou potrebné použiť spádovú miešačku. Pri uvedenom zmiešavacom pomere a použití miešačky s objemom 80 l sa najlepší výsledok dosiahne zmiešaním dvoch vriec sušiacej omietky s približne 7,8 l vody. Najskôr sa naleje do miešačky 90 % zámesovej vody, do ktorej sa pridajú dve vrecia suchej zmesi omietky a mieša sa približne dve minúty. Po uplynutí tohto času by malta mala dosiahnuť ľahkú krémovú konzistenciu. Ak sa tak nestane, je potrebné pridať zostávajúcich 10 % zámesovej vody a maltu miešať min. 10 minút, max. 15 minút. Na zabezpečenie optimálneho množstva vzduchových pórov v maltovej zmesi a predpokladanej spotreby sušiacej omietky je potrebné dodržať predpísaný čas miešania.
TIP: Omietaný povrch musí byť intenzívne navlhčený vodou približne pol hodinu pred omietaním. Odpad zo starej omietky je potrebné v čo najkratšom čase odstrániť zo stavby, aby sa zabránilo prechodu rozpustených solí späť do muriva.
Aplikácia sušiacej omietky
Priamo na vlhký, resp. predvlhčený povrch stien, sa aplikuje sanačná sušiaca omietka v hrúbke 5 až 10 mm na jednu vrstvu. Nie je potrebné aplikovať žiaden prednástrek alebo iné vrstvy. Na ďalší deň sa omietka opätovne navlhčí a nanesie ďalšia vrstva omietky do požadovanej konečnej hrúbky (pri druhej a nasledujúcich vrstvách možno naniesť vrstvu omietky s hrúbkou 10 mm), pričom sa čerstvá predchádzajúca vrstva mierne zdrsní ozubeným hladidlom. Odporúčaná celková hrúbka omietky je min. 20 mm.
TIP: Dlhodobé skúsenosti ukázali, že prednástrek možno vynechať a prvá vrstva sušiacej omietky v hrúbke približne 10 mm sa môže naniesť priamo na navlhčenú stenu bez predchádzajúceho prednástreku. Ak sa prednástrek vykonáva, môže sa pripraviť výhradne zo sušiacej omietky s redšou konzistenciou alebo sa postupuje podľa odporúčaní výrobcu.
* článok pokračuje pod formulárom *
Finálna úprava
Po nanesení poslednej vrstvy omietky sa počká na dostatočné vysušenie, resp. zavädnutie a môže sa finálne zahladiť zafilcovaním, resp. omietku jemne vyhladiť dreveným alebo plastovým hladidlom. Pri požiadavke na hladký povrchu možno aplikovať tenkú finálnu vrstvu (približne 2 mm) jemne sušiacej omietky. Omietku treba chrániť pred príliš rýchlym vysychaním. Približne po troch týždňoch od nanesenia omietky možno naniesť paropriepustnú silikátovú farbu (ak výrobca neuvádza inak).
Mohlo by vás zaujímať
Materiál a náradie
Sušiaca omietka (pri príprave pracovného fotopostupu sme použili Murexin Kemasan 580), montážna malta, interiérová silikátová farba, spádová miešačka, murárska lyžica, murárska naberačka, drevené alebo plastové murárske hladidlo