Projektová dokumentácia je základ
Vybrali ste sa cestou katalógového projektu alebo máte návrh na mieru? Katalógový dom má svoje plusy aj mínusy. Výhodou priaznivejšia cena projektu ale aj to, že až na niektoré výnimky bývajú dobre detailne doriešené. Mínusom katalógových projektov je, že chýbajú prípojky, osadenie na pozemok a preto nie je doriešená ani požiarna ochrana. Niekedy dokonca chýba projektová dokumentácia na profesie. Všetko záleží od predajcu, preto sa vždy pred podpisom zmluvy spýtajte, čo je v cene katalógovej projektovej dokumentácie.
Vstupná cena za projekt síce môže vyzerať lákavo, no všetky potrebné dodatky vám môžu túto investíciu poriadne predražiť. S projektom navrhnutým na mieru vám takéto starosti odpadajú. Návrh bývania podľa vašich predstáv bude časovo náročnejšie a aj o trochu drahšie – odvíja sa od úžitkovej plochy, náročnosti návrhu interiéru a aj použitých materiálov. Akú projektovú dokumentáciu teda budete potrebovať?
1. Architektonická štúdia
Je to jednoduchý nákres bez zbytočných detailov. Stavebný úrad ju nevyžaduje, skôr ide o vašu predstavu dispozičného, prevádzkového a materiálového riešenia vášho domu. Popri dispozícii architektonická štúdia rieši aj celkový vzhľad domu – osadenie v teréne, orientácia a podobne.
2. Dokumentácia pre územné a stavebné povolenie
Dokumentácia pre vydanie územného rozhodnutia rieši stavbu v širších vzťahoch. Pri jednoduchých stavbách – ako sú rodinné domy je často územné a stavebné konanie zlúčené do jedného konania a preto vo veľa prípadoch stačí dokumentácia pre stavebné povolenie. Na stavebný úrad sa dodáva v dvoch vyhotoveniach. Dokumentácia pre stavebné povolenie slúži pre vydanie stavebného povolenia, no nie pre samotnú realizáciu. Na stavebný úrad sa dodáva v dvoch vyhotoveniach.
3. Realizačná dokumentácia
Realizačná dokumentácia sa vypracováva už k samotnej realizácii stavby a je omnoho podrobnejšia. Vždy by mala vychádzať z dokumentácie pre stavebné povolenie a nie ju pozmeňovať.
* článok pokračuje pod formulárom *
Čo by mala obsahovať? Projekt architektúry (pôdorys základov, 1NP, obytného podkrovia, rez domom 1 a viac, 4 pohľady 2D, pôdorys strechy, ak sa nejedná o väzníkový krov, alebo plochú strechu, tak pôdorys krovu s výkazom reziva, výpis okien a dverí, technickú správu a koordinačnú situáciu.
Okrem projektu architektúry budete potrebovať projektovú dokumentáciu na prípojky a tieto profesie:
– prípojky – kanalizačná, elektrická, vodovodná, plynová
– projekt požiarnej bezpečnosti
– elektroinštalácie a bleskozvod
– projekt vykurovania
– projektové energetické hodnotenie (novostavby od 1.1.2021 do A0)
– statické posúdenie stavby
– niekedy sa vyžaduje aj projekt návrhu trvalého vjazdu na pozemok z verejnej komunikácie – pre dopravný inšpektorát
Zákon požaduje mierku 1:100, čo je samozrejme veľká mierka na to, aby výkresy vyzerali kvalitne a preto minimálne architektúru kvalitný projektant spracuje 1:50 na dokumentáciu pre stavebné povolenie.
Mohlo by vás zaujímať