Tehla je vhodná aj do vlhkých priestorov
V obytných miestnostiach, ako je obývačka alebo spálňa, sa s tehlou stretávame častejšie. Ako je to však napríklad v kúpeľni? Je tehla vhodná aj tam?
Táto otázka napadne väčšine z nás, ale znepokojuje nás úplne bezdôvodne. Určite áno, tehla ako materiál má pozitívne a jedinečné vlastnosti. Keďže sú tehly stabilné a odolné proti vlhkosti, môžu fungovať rovnako dobre aj vo vlhkých priestoroch. Tehla je prírodný, ekologický a recyklovateľný materiál, ktorý prispieva k vytvoreniu zdravého bývania. Medzi jej ďalšie parametre patria vysoká pevnosť, odolnosť a trvanlivosť.
Ako teda tehlu v kúpeľni využívať, aby bola praktická aj dizajnovo zaujímavá?
Máme viacero možností, ako použiť tehlu v kúpeľni. Spôsob závisí hlavne od samotného priestoru a jeho možností a štýlu. Ideálnym riešením v priestore kúpeľne je prirodzené použitie tehly, čo znamená, že sem zakomponujete murovanú stenu. Prípadne zvolíte časti steny z klasickej tehly. Ukázať krásu čistej tehly je z dizajnového hľadiska takmer dokonalé, jej textúra zaujme na prvý pohľad.
Tehla vo forme lícového obkladu
A keď steny nie sú práve z tehly? Čo robiť, keď si aj človek žijúci v paneláku chce do svojho bývania vniesť takúto atmosféru?
Je pravda, že dnes sa s tehlovými stenami často stretávame hlavne v starších historických budovách, kde sú steny murované z klasických tehál, alebo v novostavbách a rodinných domoch. Tu prichádza na rad druhá možnosť, čiže dnes veľmi trendový lícový tehlový obklad. Obkladové pásy sa režú z pálených tehál. Tehlový obklad je teda rovnako ako tehla prírodný produkt, je to zmes hliny a minerálnych pieskov. Rôznorodá farebná škála vzniká miešaním rôznych druhov hlín a pieskov bez pridávania umelých farbív.
Ak si však na samotnú tehlu netrúfate, ďalšou možnosťou, ako priniesť do kúpeľne tehlový dizajn, je použitie rôznych imitácií. Ideálnou alternatívou sú obklady a dlažba s tehlovým dizajnom. Súčasné technológie dokážu textúru tehly dokonale napodobniť. Aj keď máte z diaľky dojem, že ide o tehlu, dotyk s materiálom vás okamžite vyvedie z omylu.
To isté platí aj o rôznych iných imitáciách, ako sú sadrové odliatky alebo dekoračné PVC obklady. Skutočná tehla je unikátny prvok, pretože je do určitej miery vizuálne nedokonalá. Avšak, to je práve to, čo na nej ako dizajnérka milujem a čo sa páči mojim klientom. Preto najradšej volím skutočnú tehlu alebo tehlový obklad.
Životnosť predĺžite impregnáciou
Poďme k potenciálnym „problémom“. Mnoho ľudí sa obáva vlhkosti v prípade, že štruktúru tehly úplne nezakryjú povrchovou úpravou.
Použitie tehly alebo lícovej tehly v kúpeľni nie je také problematické, ako by ste si mysleli. So správnym škárovacím materiálom a povrchovou úpravou môžete zabrániť vzniku plesní a rozpadu tehlovej steny. Vďaka vhodnej impregnácii tiež zabezpečíte, že bude mať stály vodoodolný, nenasiakavý, čistý povrch a lesk. Impregnácia zároveň predlžuje životnosť, nemení farbu a vzhľad podkladu. Nevymýva sa čistiacimi ani dezinfekčnými prostriedkami, ktoré sa v kúpeľni zvyknú používať.
„Dôvodov, prečo si zamilovať tehlu v interiéri, je hneď niekoľko – je to spojenie jedinečného materiálu, dizajnu, funkcie a štýlu. Tehlové steny zútulňujú priestor, dekorujú, stávajú sa štýlotvorným prvkom a nepotrebujú veľkú starostlivosť. Tehlový dekor je ideálny do akéhokoľvek priestoru a často funguje ako prepájací komunikačný prvok medzi exteriérom a interiérom.“
Kde všade možno tehlu použiť?
Tehla je po vizuálnej stránke relatívne výrazným prvkom. Mať všetky steny v pomerne malej kúpeľni aj na pohľad tehlové, to sa môže niekomu zdať priveľa…
Tehly alebo tehlový obklad môžete použiť v kúpeľni na steny alebo len na niektoré miesta, napríklad pri umývadlách. Výnimkou nie je ani strop s priznaným tehlovým murivom. Tehla je ako autentický materiál príjemným osviežením každej kúpeľne. Pri rekonštrukcii sa preto vždy snažíme o zachovanie akéhokoľvek tehlového fragmentu, ktorý dodáva interiéru ďalšiu pridanú hodnotu, genius loci.
Ak sa vám aj štruktúra či farebná škála „zachránenej“ steny zdá až príliš rôznorodá alebo výrazná, vždy môžete celú stenu jednoducho natrieť nabielo a vyčaríte krásnu novú stenu s neopakovateľnou štruktúrou. Záleží na štýle.
* článok pokračuje pod formulárom *
Hovoríte, že záleží na štýle. Do akého štýlu sa dnes tehla hodí?
Dnešný trend v interiérovom dizajne kúpeľní má dva hlavné smery. Prvým je absolútna čistota tvarov, minimalizmus, používanie základných materiálov a jednoduchej farebnosti. Druhým smerom sú najrôznejšie ozdobnejšie štýly a ich rozmanitosť. Netreba sa báť, tehla dokáže komunikovať v obidvoch prípadoch. Dokonale ladí s textúrou betónu, dreva, liatymi podlahami či zasklenými plochami. Široký výber farebnosti umožňuje použitie tehly v akomkolvek štýle, od rustikálnej kresby až po jednoduché čisté tvary.
Tehlu hravo skombinujete s inými materiálmi
Čiže konkrétne hovoríme napríklad o industriálnom štýle?
Áno aj. V industriálnom štýle farebný dekor, akcenty a odhalené tehlové prvky v kombinácii s drevom a oceľovými nosníkmi dotvárajú pravý očarujúco drsný priemyselný vzhľad. Nie je potrebné použiť klasickú červenú farbu, tento štýl dovoľuje voľbu čistej, jednoduchej farebnosti, a to bielej, sivej alebo dokonca čiernej farby.
Použitie tehly v interiéri nás však neobmedzuje len na industriálny štýl, ako to často bývalo v minulosti. Tehly veľmi dobre fungujú aj v mestskom štýle, mimoriadne dobre sa hodia k vidieckemu štýlu a rovnako pekne pôsobia v štýle boho, ale aj množstve ďalších…
Ako teda tehly skombinovať v rámci iných štýlov, tých menej drsných a priemyselných?
Vidiecky štýl ocení práve klasické tehlové steny v červených farbách v kombinácii s bielymi, pastelovými drevenými obkladmi. Veľmi populárnym materiálom je tehla v škandinávskom štýle. Vyniká v čistom priestore so základnými tvarmi a jednoduchými líniami. Je oživujúcim prvkom, prináša farbu, štruktúru a potrebnú útulnú atmosféru.
Pri práci s tehlou a spracovávaním stien sa netreba báť, ale naopak pozbierať odvahu a experimentovať. Tehla v interiéri sa stará o príjemnú atmosféru, pohladí oko a vytvára pocit domova.
Rozprávali sme sa s…
Lucia Mészárová
je interiérová dizajnérka, ktorá navrhuje interiéry
a už od roku 2009 vedie rôzne kurzy interiérového dizajnu.