Keď sa Petra a Filip pred niekoľkými rokmi rozhodli postavať si svoje vlastné vysnívané bývanie na dedine, vedeli, že ako väčšina dnešných mladých ľudí nebudú mať peniaze nazvyš. Obom nechýbalo nadšenie a chuť tvoriť, vďaka čomu sa zakrátko rozhodli uskutočniť väčšinu prác svojpomocne.
Kým Filip je analytický typ, ktorý všetko premeria a dopredu zváži, Petra je tá uponáhľanejšia, ktorá hneď príde, vyskúša a buď sa podarí, alebo opraví. Ako sama hovorí, vo väčšine prípadov sa všetko podarilo na prvý pokus. Spolu s rodinou zvládli zatepliť dom, postaviť terasu, vybudovať chodníky či položiť podlahu. Väčšinu nábytku im podarovali známi, sami si ho následne opravili a lakovali. Niektoré menšie kúsky si dokonca vyrábali sami alebo podľa vlastného návrhu dali vyhotoviť remeselníkovi.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Okrem kuchynskej linky a gauča tak v rámci nábytku nie je nič kupované v bežnom obchode. Nešlo však len o úsporu peňazí. Petra strávila návštevou obchodov veľa času a zakaždým sa jej stalo, že si nič nevybrala. Buď sa jej nič nepáčilo, alebo to, čo sa jej zdalo pekné, bolo príliš drahé. Práve preto sa rozhodla, že si čo najviac vecí vyrobí sama. Jej najobľúbenejším materiálom je drevo, ktorým sa chcela čo najviac obklopiť. Toho zostalo po stavbe domu toľko, že z neho vyrobila hneď niekoľko kúskov.
Namiesto klasickej manželskej postele vyrobila posteľ z drevených hranolov, tie použila aj na výrobu košov na bielizeň. Z dreva vyrobila aj knižnicu v pracovni, detskú postieľku pre ročnú dcérku a drobné police v obývačke. Radosť našla aj v maľovaní motorkárskych výjavov a pretváraní nepotrebných predmetov na niečo nové a užitočné. Zo starých kartónových obalov od paradajok vytvorila odkladacie koše, ktoré dopĺňajú imidž predsiene a kúpeľne. Rozpadnutá tehla sa premenila na dekoráciu s pávími perami. Starý konár, ktorý našla pri prechádzke lesom, využila ako vešiak na fotografie.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás tiež zaujímať
Tým, že si partneri zariaďovali domov postupne a svojpomocne, pôsobí každá miestnosť štýlovo jednoliato a každý predmet má svoje miesto. Ich hlavnou filozofiou bolo vytvoriť nezaprataný a prírodne pôsobiaci priestor. Pre Petru je tiež veľmi dôležitý nápad, návrat k jednoduchosti a predmetom bez zbytočných funkcií, ktoré si vie človek vyhotoviť aj sám. Vďaka tomu v kuchyni nie sú horné skrinky nad kuchynskou linkou, o dostatok odkladacieho miesta sa stará špajza. Okrem dreva a tehlovej zásteny zvyšuje dojem prírody aj množstvo zelene v kvetináčoch a dekorácie zo sušených kvetov. Prírodný štýl je tu plne v harmónii s industriálnymi a motorkárskymi prvkami.
Obaja partneri sú veľkí fanúšikovia motoriek a rocku, čo sa prejavilo na výbere čiernej podlahy a kuchynskej linky, kovového konferenčného stolíka s motívom brzdových kotúčov, kuchynským stolom s vypáleným motívom motorky a motorkárskymi maľbami. S takýmto „alternatívnym“ bývaním sú všetci spokojní a s nehynúcim nadšením stále hľadajú miesta, ktoré by sa ešte dali vylepšiť.
A čo na záver odporúča Petra? Netreba sa báť vstúpiť do nepreskúmaných vôd, pracovať s drevom sa vie naučiť takmer každý. Netreba sa strániť kazov dreva a drobných nerovností, práve tým vzniká jedinečnosť. Inšpirácia je všadeprítomná, nájsť sa dá v prírode i každodennom živote, nielen na internete.
Celá galéria