V súčasnosti majitelia obývajú prízemné podlažie, ktoré si prispôsobili tak, aby im na komfortný život postačovalo prvé roky aj po narodení bábätka. Keďže rozloha prízemia je 81 štvorcových metrov, ide v podstate o nadštandardný priestor pre kuchyňu, obývačku, spálňu a kúpeľňu s toaletou. Čas rekonštruovať poschodie vraj ešte len príde.
Prednosť túto sezónu dostane záhrada s rozlohou 790 štvorcových metrov a vonkajší vzhľad domu. „Keď sme dom kupovali, páčila sa nám hlavne jeho poloha a rozloženie miestností. Spoločne sme si dokázali predstaviť, čo a ako premeniť, aby to bolo podľa našich predstáv. Tešila nás myšlienka, že toto miesto bude naším rodinným zázemím a práve tu budú raz vyrastať naše deti,“ hovorí Františka. „Postupne budeme meniť takmer všetko. Vidíme to tak, že tento dom je odsúdený na to, aby bol naším celoživotným dielom,“ vtipne, no zároveň presvedčivo dodáva Marián.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Pekný, funkčný a za prijateľný rozpočet
Krátko po svadbe, keď sa majitelia pustili do prerábania domu, mali prísne vyhradený rozpočet, ktorý nemohli prekročiť. Inými slovami, museli vyrobiť veľa muziky za málo peňazí. Zároveň však nechceli upúšťať zo svojich nárokov. Trvali na tom, že interiér musí byť zariadený tak, aby odrážal ich vkus aj osobnosti. „Páčili sa nám nesériové kúsky, ktoré sa u nás buď nedali dostať, alebo boli, pochopiteľne, drahé, takže sme si ich nemohli dovoliť. Tento problém nám pomohol vyriešiť sám dom, lepšie povedané, jeho obsah – to, čo v ňom zostalo po predchádzajúcich majiteľoch. Mali sme možnosť ten starý nábytok buď vyhodiť, alebo ho vylepšiť. My sme v ňom videli obrovský potenciál a toto je výsledok,“ vysvetľuje Františka.
Miesto splnených snov
V tomto dome azda nie je miestnosť, v ktorej by neboli recyklované kúsky. „Veľmi sme túžili mať v dome trámy, a tak sme si ich v kuchyni vyrobili zo starej pôvodnej palubovej podlahy a následne sme ich patinovali,“ spomína Marián. A keďže podlahy bolo dosť, vystačila aj na jedálenský stôl. Ten farebne zladili s trámami. „Jeho kovová podnož je však z iného stola, ktorý sme taktiež objavili na povale,“ dopĺňa manželka. V kuchyni si podľa vlastných predstáv vytvorili aj tyrkysové poličky ako súčasť už kúpenej kuchynskej linky.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás tiež zaujímať
Azda najviac manželia zbožňujú ich osobnú „Narniu“, teda prechod z obývačky do spálne. „Vytvorili sme ho z historických dverí jednej starodávnej skrine,“ hrdo prezentujú svoj nápaditý skvost. Medzi zaujímavé prvky však rozhodne patrí knižnica v obývačke, ktorá pôvodne slúžila na odkladanie náradia v pivnici, konferenčný stolík je tak ako kopec iných kúskov „najdúch“ po predchádzajúcich majiteľoch, akurát mu Františka dala novú farbu. „Starú komunistickú skrinku na doklady a pracovný stolík, ktorý mal pôvodne typický komunistický vzhľad, sme opäť trošku upravili a dnes pôsobia viac škandinávsky.“
Poznáte výraz „barn doors“? Tak sa volajú dvere, ktoré majú Františka a Marián na kúpeľni. Ide o akúsi imitáciu vrát na farmárskej stodole. „Majko ich vytvoril z dreva z palubovky a kovového systému, ktorý tiež vyrobil sám,“ nešetrí uznaním Františka a dodáva, že svoj príbeh má za sebou aj umývadlová skrinka v kúpeľni. „Tú sme tiež, ako inak, vytvorili zo starého nadstavca na skriňu, ktorý bol voľakedy v chodbe a slúžil na odkladanie vecí. Vyhovoval nám veľkosťou a páčil sa nám aj tvarom, tak sme mu dali novú povrchovú úpravu, dokúpili zlaté úchytky a použité nožičky sme našli kdesi v dome,“ vysvetľuje s úsmevom. Pod touto strechou sa skutočne neriadia predpisovo, ale inštinktívne podľa osobného vkusu a každým zvoleným detailom dotvárajú svoj typický a jedinečný štýl bývania. Františka a Marián sú však dosť odlišné osobnosti a nie všetko sa im páčilo rovnako, a tak miešaním ich predstáv dokopy vzniklo toto jedinečné elektrikou dýchajúce miesto.
Celá galéria