V súlade s prírodou
Skôr, než sa s dcérou presťahovali do vysnívaného domu, bývali v paneláku. Keďže pani domu prežila detstvo v rodinnom dome, túžila si raz postaviť svoj vlastný. Dvojpodlažná stavba s priestranným pozemkom im poskytla dostatok priestoru a súkromia.
Domáca pani je lekárka, preto kládla pri výstavbe dôraz najmä na prírodné materiály. Vyberala si z viacerých stavebných materiálov, napokon však rozhodli výborné stavebno-fyzikálne vlastnosti tehly. Hrubá stavba je vymurovaná z brúsených tehál s hrúbkou 44 cm. Vzhľadom na vtedajšie normy nebolo potrebné dom zatepliť. „Rozhodla som sa dom nezatepliť, pretože obvodové múry sú dostatočne hrubé. Páči sa mi, keď dom dýcha prirodzene sám, aj keby malo byť vnútri chladnejšie. Za ten čas, ktorý tu bývame, sme však nepocítili výraznú zmenu vnútornej klímy, ani počas poctivých oravských mrazov,“ hovorí pani domu.
Druhýkrát a kvalitne
Po pätnástich rokoch sa majiteľka rozhodla vymeniť strešnú krytinu. Z pôvodného krovu bolo potrebné vymeniť pár lát. Na odporúčanie odborníkov nechala tiež strechu zatepliť. Zima a bohatá snehová nádielka dokáže poriadne preveriť kvalitu strešnej krytiny. „Dom som postavila z možností, ktoré som mala. Nechcela som sa zadlžovať, ale ani ustúpiť so svojich požiadaviek. Škridla bola síce z prírodného materiálu, nebola však kvalitná. Preto sme si už tentokrát nechali poradiť od odborníkov a vybrali sme si keramickú pálenú krytinu v povrchovej úprave glazúra,“ objasňuje pani domu. Tento model sa vyznačuje moderným dizajnom charakterizovaným hladkým povrchom, strohým tvarom a pravouhlými líniami. Použitá škridla disponuje drážkami vo vertikálnom i horizontálnom smere, ktoré zaisťujú bezpečnú ochranu v náročnejších klimatických oblastiach.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Okrem krytiny na strechu domu vyberala majiteľka aj krytinu na novopostavený altánok. Pôvodne chcela na obe strechy zladiť rovnakým modelom škridiel, avšak odborníci jej to pre rozdielne tvary neodporučili. „Kvôli kužeľovitému tvaru strechy na altánku mi neodporúčali dať veľkoformátovú škridlu, preto sme vybrali bobrovku. Ale farbu som chcela mať na oboch totožnú – rozhodli sme sa pre čiernu farbu s glazúrou. Páči sa mi, ako sa strecha krásne leskne. Najmä po daždi, ktorý zmyje prípadné nečistoty,“ dodáva.
* článok pokračuje pod formulárom *
Príjemná vnútorná mikroklíma
Tepelnoizolačné vlastnosti materiálov použitých na stavbu domu podporili kvalitné drevené okná. Tie zároveň podporujú zdravú mikroklímu v interiéri. Hlavným zdrojom tepla teplovodného podlahového vykurovania je tepelné čerpadlo typu vzduch-voda. V celom dome absentujú radiátory. „Už pri plánovaní domu som vedela, že v ňom nechcem mať radiátory. Podlahové kúrenie nám zabezpečuje dostatok tepla, a je aj príjemnejšie a zdravšie. Počas naozaj chladných dní kúrime v krbe. To sa nám páči, lebo z krbu ide také živé teplo,“ pochvaľuje si majiteľka. K nízkym prevádzkovým nákladom prispievajú aj fotovoltické kolektory umiestnené na streche garáže.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Celoročný pobyt all inclusive
Počas letných dní majiteľka rada hostí svoje návštevy na terase, pričom sa môžu osviežiť vo vonkajšom bazéne. „Podarilo sa nám tu vybudovať všetko, čo potrebujeme. Najviac ma však teší, že všetko aj využívame. Či už terasu, na ktorej zvykneme aj grilovať alebo bazén. Zelene tu máme dosť, ale atmosféru podčiarkuje zvuk tečúcej vody z fontány,“ hovorí spokojná pani domu.
Najbližšie plány do smerujú najmä k dokončeniu niektorých projektov v exteriéri. „Ešte by sme chceli prispôsobiť altánok vonkajšiemu vareniu. Hlavne si však chceme splniť sen a zriadiť si v dome saunu, fitnes a vínnu pivnicu“ dodáva pani domu.
Celá galéria