Staré sedliacke domy ako vzor
Kedysi sa stavali domy do tvaru L s tým, že zo strany ulice boli radové, v zadnej časti vznikol dvor. Toto riešenie bolo skvelé ako ekonomicky, tak aj sociálne.
Domy boli zložené z troch častí. Na strane od ulice bývali rodičia s deťmi. Starí rodičia žili v zadnej časti domu, bližšie k dvoru. Zvyšok budovy, ktorý bol pokračovaním domu, slúžil ako hospodárska časť.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Predná časť domu bola kvalitatívne na vyššej úrovni. Fasáda, ktorá mala vytvárať dobrý dojem navonok, bola farebne omietnutá.
Na zadnú časť sa toľko nedbalo, preto fasáda otočená do dvora často nebola omietnutá vôbec. Pochopiteľne, nebola viditeľná, a tak sa na nej dalo ušetriť. Takto mimovoľne vznikala vo dvoroch príjemná tehlová „architektúra“.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Tehlová záhrada a v nej dom
* článok pokračuje pod formulárom *
Architekt Jan Proksa sa pri rekonštrukcii rodinného domu, v ktorom sa narodila jeho mama, rozhodol uctiť si túto tradíciu a na novú budovu vo dvore použil lícové tehly. Novostavba, ktorá vznikla zbúraním hospodárskej časti starého domu, je dlhá a úzka. Slúži ako prirodzený plot.
Celá galéria
Urbanistické riešenie rekonštrukcie je teda veľmi podobné tomu pôvodnému, s jediným rozdielom: nový dom je oddelený od starého. Tým sa docielilo čisté delenie starého a nového.
Architekt zvolil na novostavbe plochú strechu, čím minimalizoval konečný objem stavby. Dom vyzerá vďaka tomu elegantne aj na malom priestore. Fasáda evokuje múrik, ktorý definuje tvar dvora a zrkadlí sa v dlažbe.
Cieľom architekta bolo navrhnúť malý dom, ktorý rešpektuje svoje okolie, je pohodlný a príjemný na život. Preto je aj jeho pôdorys riešený jednoducho a funkčne. Žije sa predsa aj vonku.
V dome nie je obývacia izba, no v strede dispozície je dominantná kuchyňa s veľkou lavicou a veľkorysé okno do záhrady. Vedľa je spálňa s úzkou kúpeľňou.
Starý dom, ktorý prešiel rekonštrukciou, v súčasnosti slúži ako dom pre hostí.
Mohlo by vás tiež zaujímať