Fasáda z ruly spája viaceré stavby na pozemku. Rovnakú vonkajšiu úpravu ako fasáda domu totiž získali aj záhradný domček a zastrešené vonkajšie posedenie umiestnené v blízkosti zasklenej verandy.
Drevohliníkové okná s delenými tabuľkami osadené v celom objekte korešpondujú so zvoleným vidieckym štýlom a dokonale napĺňajú zámer architekta: „Chcel som vytvoriť objekt, ktorý by naplnil víziu klienta a bol v rovnakom duchu. Zásadné boli aj potreby detí, ktoré budú v dome vyrastať, časom sa budú ich požiadavky meniť. S klientom sme diskutovali o užívaní každého jedného kúska domu,“ vysvetľuje architekt Smutný.
Najväčšie zmeny
Dom je výsledkom rekonštrukcie, pri ktorej došlo k jeho výraznému rozšíreniu – na prízemí vznikla hosťovská izba s kúpeľňou, šatník s technickým zázemím a k existujúcej kúpeľni pribudol priestor na domáce práce. Obývačku spojil architekt s kuchynským kútom a rozšíril ju na juh o zimnú záhradu.
Druhé nadzemné podlažie vyniká prevýšeným priestorom otvoreným k drevenému krovu.
Priznaný krov sa stal neoddeliteľnou súčasťou dvoch detských izieb so šatníkmi, kúpeľne detí i spálne rodičov s kúpeľňou a šatníkom.
Jednoduchý tvar sedlovej strechy bez presahov spolu s pultovou strechou zimnej záhrady potvrdili schopnosť architekta vtisnúť starému duchu miesta moderný ráz.
Architekt i interiérový dizajnér
Okrem architekta spolupracoval na plánovaní domu aj interiérový dizajnér, ktorý do procesu vstúpil asi po 3 mesiacoch, teda v čase, keď bol dom čiastočne navrhnutý. „V tej fáze je určená základná dispozícia a nastupuje komunikácia o materiáloch. Keď vidím dispozíciu a počujem zámer klientov, pozriem sa na priestor a okolie priamo na mieste a začínam navrhovať interiér. Prvotný nápad sa ale vždy odráža od toho, čo si klient praje. Niekedy prídu aj razantné zmeny, keď vidím v interiéri niečo úplne iné, než navrhol architekt,“ vysvetľuje. No v tomto prípade sa razantné zmeny neuskutočnili.
Zimná záhrada a veranda s jedálňou a pohodlným sedením štýlom odkazuje na požiadavku klienta vytvoriť príjemný interiér s vôňou Provensalska.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás tiež zaujímať
Boj o štýl
Požiadavkou klientov bol anglicko-provensalský štýl. Exteriér je vďaka kamennému obkladu a konštrukcii strechy s odkvapmi zakomponovanými do obvodových múrov jednoznačne v anglickom štýle.
Provensalsko pripomína teda skôr interiér, predovšetkým zimná záhrada. Miestnosti sú otvorené k štítom, všetky priestory majú priznané krovy a trámy, čo tento štýl podporuje. Materiály sú v prírodných zemitých tónoch. Kefovaný dub na podlahe prekrýva podlahové vykurovanie, ktoré prechádza celým domom. „Zámerne sme vyberali dosky s hrčami, aby vynikla prirodzená štruktúra dreva. Bielená dubová dyha v kuchyni nadväzuje na podlahu a obklad stien, čo dodáva interiéru patinu,“ dopĺňa interiérový dizajnér.
Žulová kuchynská pracovná doska dopĺňa prírodné materiály použité v celom interiéri. Schodisko má ručne kované zábradlie. To je síce tvarovo jednoduché, ale je natoľko výrazným prvkom vstupného priestoru, že v celkovom dojme hrá dôležitú úlohu. „Prefabrikáty vždy pôsobia inak ako ručná práca. V tomto prípade je až 80 % nábytku vyrobených na mieru u preverených stolárov,“ vyzdvihuje dizajnér.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Výnimočná súhra
Pri tvorbe tohto domu bola súhra, dôvera a spolupráca medzi rodinou, architektom a dizajnérom skutočne príkladná.
Dizajnér si pochvaľuje aj štýl, v akom je dom navrhnutý: „V súčasnej dobe je trendom skôr architektúra na prvý pohľad funkcionalistická, strohá. Ľudia nedomýšľajú jej pôsobenie na psychiku a potom v takom priestore ani nevedia žiť. Klientom, ktorí chcú technický, funkcionalistický štýl, hovorím, aby si v ňom vyskúšali stráviť hoci len víkend. Jedna z mojich predchádzajúcich realizácií bola na želanie klientov podobného rázu – po roku sa ale vrátili a spoločne sme interiér otepľovali dekoráciami, tapetami a kobercami. Vracať sa do tradičného klasického domova pôsobí upokojujúcejším dojmom. Pri tejto realizácii sa nám spoločne podarilo vytvoriť útulný domov, z ktorého je príjemné vstupovať do sveta biznisu.“
Celá galéria