Po tom, čo sa definitívne rozhodli, nasledovali večery plné štúdia rôznych materiálov a článkov o stavbe domu. Práve pri nich sa manželia rozhodli, že chcú dom s minimálnymi nárokmi na energiu.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Ako prvý mali pozemok. Bol po starých rodičoch – v miernom svahu, slnečný, s pravidelným tvarom. Práve vzhľadom na bezproblémovosť pozemku sa manželia priklonili ku katalógovému projektu s miernymi úpravami. Výsledkom je bungalov s veľkými zasklenými plochami. Požiadali o stavebné povolenie a vtedy nastali prvé problémy. No všetko zlé je na niečo dobré. „Keďže časové rozpätie medzi kúpou projektu a samotnou výstavbou bolo dostatočne dlhé, aby sme sa s projektom stotožnili a dostatočne pripravili na zmeny a úpravy, samotný priebeh výstavby bol neočakávané hladký bez nejakých technických a stavebných komplikácií,“ hovorí hlava rodiny.
Keďže domáci pán podniká v oblasti drobného stavebníctva, niektoré práce na stavbe si realizoval svojpomocne. Firmy boli prizvané najmä na práce, pri ktorých bolo potrebné vykonať revíznu správu (napr. elektroinštalácia, tlakové skúšky vodovodu, revízia komínového telesa).
Mohlo by vás tiež zaujímať
Na začiatku bola tehla
Najskôr začali tým, že kúpili tehlu. Až potom sa definitívne odhodlali pustiť do stavby. „Tehlu vnímame ako pevnejší a trvácnejší materiál,“ vysvetľuje dôvody, prečo práve tehla, hlava rodiny. Napokon sa tehla osvedčila aj pri výstavbe stropu: „Stavba keramického stropu bola prekvapivo jednoduchšia, ako sme čakali.“ Stropnú konštrukciu si aj preto realizovali svojpomocne.
Čierna a biela vládnu spolu
Dom je ladený do kontrastu čiernej a bielej. Netypicky čierna je aj chladnička, ktorá svojím vzhľadom dokonale zapadá do interiéru. Tá, hoci bola pôvodne určená pre americký trh, napokon skončila práve v tejto kuchyni.
* článok pokračuje pod formulárom *
Z kuchyne je vstup do pracovne a do chodby. Tá prepája dennú časť s nočnou. Nájdeme tu dve detské izby, spálňu, kúpeľňu a technickú miestnosť. A aby prácou zmorení domáci nemali ďaleko do postele, z pracovne je vstup do spálne. Pri tomto vstupe je celkom prakticky umiestnený sprchový kút. V každej izbe sú okrem veľkého neotvárateľného okna aj balkónové dvere, ktorými možno v prípade potreby vetrať.
Teplo, chládok a vzduch
S takýmto vetraním sa ale v dome nepočíta. Domček má riadenú rekuperáciu. Tú do domu kompletne inštalovala firma Paul, ktorá vetracie systémy s rekuperáciou tepla aj predáva. Na rekuperačnej jednotke je nadstavba, ktorá zabezpečuje teplovzdušný ohrev prúdiaceho vzduchu a v letných mesiacoch interiér chladí studničnou vodou cez vodný výmenník. Táto voda sa následne použije na zavlažovanie záhrady. Vykurovanie je pre prípad tuhej zimy doplnené elektrickými rohožami značky Fénix zabudovanými pod dlažbou – možno ich ovládať v každej izbe samostatne.
Energetická bilancia domu
Domček je pasívny, čo potvrdil blower door test. Energetická bilancia domu je podľa energetického certifikátu 9 kWh na m2. K dobrej energetickej bilancii prispievajú vonkajšie žalúzie a tiež fotovoltická elektráreň na južnej strane strechy s celkovým výkonom 3,5 kW, ktorá sa primárne využíva na ohrev teplej vody. Prebytok tejto energie sa spotrebúva v elektrickej sieti domu.
Celá galéria
Dom v kocke
Náklady na výstavbu vrátane interiéru a exteriéru: cca 200 000 eur
Realizácia: 2010 – 2013
Zastavaná plocha domu: 182,25 m2
Úžitková plocha: cca 150 m2
Konštrukcia domu: keramická tehla s hrúbkou 40 cm, zateplenie polystyrénom s hrúbkou 30 cm
Strešná krytina: pálená škridla Creaton Futura s glazúrovanou povrchovou úpravou
Fasáda: Baumit silikón Top, biela farba
Okná: Rehau geneo pasiv, Fenestra, izolačné trojsklo s teplým rámikom N 0,5
Dvere: Rehau geneo pasiv, superizolačná hliníková okrasná vložka, firma Baupartner London
Zaujíma vás, ako prebiehala stavba tohto domu? Prečítajte si o tom.