Pôvodný verzus súčasný dom z tehly
Tehla bola známa už v starovekej Mezopotámii a v Egypte v delte Nílu. Na výstavbu babylonskej veže vysokej 91 metrov sa údajne spotrebovalo až 85 miliónov kusov tehál. Niet dôvodu pochybovať o tom, že by stála dodnes, keby ju nezničila ľudská ruka. Svedčí o tom množstvo ďalších zachovaných tehlových stavieb, ktoré pretrvali tisícročia.
Súčasný dom z tehly samozrejme využíva materiál, ktorý má síce rovnaký základ, ale aj značne vylepšené vlastnosti a prepracovanejšiu geometriu. Moderné tehlové bloky sú vyplnené dutinami kvôli prirodzenej tepelnoizolačnej vlastnosti vzduchu, ale takisto brúsené. To znamená, že nevyžadujú na spájanie muriva také veľké množstvo malty.
Pozitívne vlastnosti tehly
Pozitívne vlastnosti tehly sa počas jej dlhodobého užívania neustále vylepšovali. Nestratila teda na svojej popularite ani v dnešnej dobe. Stabilnému postaveniu v širokej ponuke stavebných materiálov vďačí tehla množstvu svojich masívnych výhod, vďaka ktorým má dom z tehly v našich podmienkach stabilné miesto – a to aj so sprísňujúcimi sa požiadavkami na energetickú hospodárnosť. Nasledujúcich 14 vlastností považujeme za najpodstatnejšie:
Ideálna tepelná ochrana
Tepelnoizolačné parametre tehál v súčasnosti dosahujú veľmi dobré hodnoty. Už samotné tehly s dutinami dosahujú vysoký tepelný odpor, vďaka ktorému je možné vybudovať dom v pasívnom štandarde aj s jednovrstvovým murivom, čiže bez dodatočného zateplenia. Takéto tehly majú navyše jedno ďalšie plus. Keďže nevyžadujú vrstvu dodatočného zateplenia, znižujú riziko vzniku chýb na styku dvoch rozličných materiálov. A navyše stavbu ponechávajú difúzne otvorenú, vďaka čomu sa nadbytočná vlhkosť ľahšie dostane von a nezhromažďuje sa v interiéri, kde by mohla spôsobiť vznik nebezpečných a nevzhľadných plesní.
Na trhu dokonca nájdete aj tehly s ešte lepším tepelným odporom R až 9,19 m2 K/W, ktoré majú dutiny vyplnené tepelnou izoláciou – polystyrénom. Takto sa ich tepelnoizolačné vlastnosti zlepšili až o 40 %, a to pri zachovaní paropriepustnosti. Dokážu nahradiť až 36 cm tepelnej izolácie.
Vedeli ste, že..?
Hoci od roku 2020 platia prísne požiadavky na stavbu budov s takmer nulovou spotrebou energie, súčasné tehly predbehli dokonca aj európske smernice. S moderným tehlovým blokom dokážete postaviť dom nielen v štandarde A0, ale tiež v pasívnom štandarde, a to bez potreby dodatočného zateplenia.
Vyvážená tepelná stabilita
Keďže dom z tehly je stavbou s masívnou nosnou konštrukciou, prináša majiteľom ďalšie pozitíva. Jedným z nich je akumulácia tepla, vďaka ktorej si stavba po vykúrení dlhšie udrží stabilnú teplotu vo vnútri – inak povedané, trvá oveľa dlhšie, kým vychladne. Masívnymi múrmi totiž teplo neuniká von, ale zostáva v interiéri. To znamená, že stavby z tehál patria medzi tepelne najstabilnejšie stavby.
Mohlo by vás zaujímať
Prirodzená priestorová klíma
Tepelná zotrvačnosť sa však prejavuje aj v letných mesiacoch, keď masívna tehlová stavba dokáže dlhšie zachovať príjemný chlad vo vnútri, zatiaľ čo vonku je extrémna horúčava. Tehlové domy tak bránia aj neželanému prehrievaniu a poskytujú svojim obyvateľom príjemnú vnútornú klímu. To sa neskôr prejavuje aj v úspore nákladov na chladenie, keďže nie sú potrebné žiadne klimatizačné jednotky, prípadne je ich zapojenie úplne minimálne. Samotná stena z pálenej tehly totiž v stavbe funguje ako klimatizačné zariadenie, ktoré vytvára optimálnu atmosféru, pohodu a zdravé bývanie.
Pozitívny vplyv na zdravie
Keďže vo vnútri trávi priemerný človek až 90 % času, nie je jedno, v akých priestoroch žije, pracuje a spí. Prečo je dom z tehly zdravý? Tento materiál sa vyrába z výsostne prírodných materiálov. Takisto sa spracúva ekologickým spôsobom – do celého procesu vstupujú íly, voda, vzduch a oheň. Tehla nevylučuje v stavbe žiadne zdraviu škodlivé látky ani chemikálie. A, ako sme spomenuli, ak použijete murivo v jednej vrstve bez dodatočného zateplenia, stavba bude môcť aj naďalej dýchať.
Odolnosť voči vode a vlhkosti
Už pri samotnej výrobe sa tehla zbavuje nadbytočnej vlhkosti. To znižuje riziko, že by sa vlhkosť usadila v murive. Tehlové murivo má navyše vlastnosť, ktorému sa hovorí optimálna difúzna priepustnosť – to značí, že umožňuje difúziu vodných pár. Je to veľmi dôležitá vlastnosť, pretože v každej domácnosti sa zvyčajne vytvára množstvo vlhkosti, jednak samotným dýchaním, ale tiež varením, kúpaním či sušením bielizne.
Samotný vzduch túto vlhkosť pohlcuje, avšak na povrchoch obvodových stien, pokiaľ sú nepriepustné a chladnejšie než teplota interiéru, sa zráža. Murované konštrukcie však umožňujú prirodzený prestup vodných pár do exteriéru. Dokonca aj tehly, ktoré sú plnené penovým polystyrénom, si túto vlastnosť zachovávajú, pretože tento izolačný materiál je tiež paropriepustný. Celá stavba vďaka tomu môže dýchať a vodné pary zároveň nebudú v dome kondenzovať.
Odolnosť voči hnilobe, plesniam či poškodeniam
Ako sme už spomenuli, pálená tehla má ideálnu ustálenú hmotnostnú vlhkosť (0,5 až 1,8 %), nevytvára preto priestor na šírenie vlhkosti. Zároveň sa tak zabraňuje vzniku plesňových výkvetov, rias či húb, ktoré môžu obyvateľom domu spôsobiť značné zdravotné problémy, najmä alergie či astmu.
Navyše, jednovrstvové tehlové murivo, ktoré sa ošetrilo vnútornou a vonkajšou omietkou, je na rozdiel od konštrukcie s kontaktným zatepľovacím systémom menej náchylné aj na mechanickú degradáciu a poškodenie, napríklad pri detských hrách s loptou alebo náletoch vtáctva.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás zaujímať
Vynikajúce akustické vlastnosti a ochrana proti hluku
Ak zvolíte dom z tehly, budete bývať v prostredí, ktoré je dobre zvukovo izolované od okolitého prostredia. Tehla totiž účinne tlmí zvuk, čím zabezpečuje akustickú pohodu. Zvukovú nepriezvučnosť môžete využiť jednak v obvodovom murive, ale tiež v rámci deliacich priečok, keď chcete trebárs oddeliť dennú, spravidla rušnejšiu zónu domu od nočnej, kde je potrebné zachovať väčšie ticho.
Tip: Ak chcete dosiahnuť čo najlepšiu ochranu pred hlukom, zvážte aj využitie masívnej stropnej, resp. strešnej konštrukcie.
Vysoká miera požiarnej odolnosti
Požiarna odolnosť stavebnej konštrukcie sa hodnotí podľa toho, ako dlho je murivo schopné odolávať požiaru, resp. teplotám, ktoré pri ňom vznikajú. Samozrejme bez toho, aby došlo k jeho narušeniu alebo, inak povedané, aby stratilo stabilitu, celistvosť a izoláciu (ochranu proti sálaniu). Z hľadiska požiarnej odolnosti patrí tehlové murivo k najspoľahlivejším so zaradením do kategórie A1 – nehorľavé. Jeho odolnosť sa zvyčajne stanovuje na 120 až 180 minút. V prípade požiaru tu zároveň nehrozí tvorba dymu, odpadávanie ani odkvapkávanie horiacich častí z murovanej konštrukcie.
Pevnosť, stálosť a bezpečnosť
Ak si postavíte dom z tehly, môžete si byť istý, že stavba bude spĺňať vysoké bezpečnostné parametre a predovšetkým bude pevná a stabilná. Súčasné moderné tehly majú pevnosť v tlaku 8 až 10 MPa – môžete si z nich vybrať podľa toho, akým spôsobom a kde majú byť využité. Existujú aj tehly s pevnosťou 15 MPa, ktoré sa uplatňujú v murive s vyššími nárokmi na nosnosť, napríklad pri výstavbe viacpodlažných bytových domov. Stabilitu muriva zabezpečuje aj brúsené ložné hrany tehál, ktoré zvyšujú presnosť pokládky.
Flexibilita stavebného a architektonického konceptu
Architekti a projektanti to so súčasným stavebnicovým systémom majú oveľa jednoduchšie než predtým – kompletný sortiment totiž ponúka tehly v rôznych šírkach aj dĺžkach, vrátane doplnkových blokov na riešenie rozličných stavebných detailov, ako sú rohy, ostenia či parapety. Jednotlivé prvky už z výroby navzájom na seba nadväzujú a dajú sa ľahko skladať. Celý systém teda funguje ako lego.
Premyslené projektovanie tiež značne uľahčuje aj štandardizovaná modulová výška tehlových výrobkov. Samozrejme, je dôležité, aby sa projektant či architekt obrátil na výrobcu už vo fáze navrhovania domu.
Jednoduché murovanie
Premysleným konceptom stavby uľahčuje tehlový stavebnicový systém aj samotnú realizáciu. Vo finále pomáha predchádzať viacerým chybám a neduhom, ako nízka zvuková nepriezvučnosť či degradácia stavebného materiálu v čase. Vyhnete sa tiež dorezávaniu blokov, nedokonalej väzbe tehál, a tak narušeniu stability či vzniku tepelných mostov.
Aj vďaka ďalšiemu systémovému prvku – hotovej malte na tenkovrstvové murovanie – sa vyhnete množstvu problémov. Netreba ju totiž náročne miešať s vodou ako vrecovanú maltu a navyše ju hravo nanesiete na ložné plochy systémovým valčekom.
Rýchla a úsporná výstavba
Zazubenie na tehlových blokoch umožňuje tvarovky spájať vedľa seba systémom pero a drážka, vďaka čomu netreba zvislú škáru vypĺňať maltou. Takto ušetríte až 15 % spojovacieho materiálu a prinesie to stavbe aj ďalšie zvýšenie tepelného odporu muriva. V neposlednom rade zjednodušuje celú realizáciu aj jednovrstvové murovanie, teda zhotovenie obvodového muriva bez dodatočného zateplenia. Okrem menšej prácnosti a faktu, že preskočíte pomerne náročný krok spojený s montážou zateplenia, usporíte čas, materiál, a teda aj peniaze.
Dlhodobá životnosť a uchovanie hodnoty nehnuteľnosti
Tehla je odolný a trvácny materiál, ktorý má veľmi dlhú životnosť – dôkazom sú práve tisícročné historické stavby. Z tohto materiálu teda postavíte dom pre niekoľko generácií. Tehlové tvarovky umožňujú vytvorenie prístavby, dostavby či zmeny dispozície. Ak zvolíte stavbu s masívnym stropom, môžete pomocou nadstavby, čiže vybudovania ďalšieho poschodia, zmeniť svoj dom na viacgeneračné bývanie.
Pozitívne ekologické vlastnosti
Trvanlivosť a vysoká mechanická odolnosť robia z tehly materiál, ktorý má dlhodobú perspektívu. Je to zároveň materiál, ktorý má nízku uhlíkovú stopu (ťažba aj odbyt prebieha v relatívne malých vzdialenostiach) a neobsahuje toxické látky. Celý životný cyklus výrobku je tiež ekologický, od ťažby suroviny, až po bod, keď budova prestane slúžiť svojim obyvateľom – tehly totiž možno rozobrať a opätovne využiť.
Mohlo by vás zaujímať