1. Podklad bez penertáku
Obklad možno lepiť na dostatočne vyzretú vápennocementovú omietku aj bez ďalšieho náteru. Povrch nie je nutné upravovať penetráciou.
2. Čisté ruky
Môže sa to zdať zvláštne, ale základom práce sú čisté ruky. Z tehlových pásikov totiž mastnota alebo cement nejde dole.
Mohlo by vás tiež zaujímať
3. Tehlový obklad v jednom rade
To, ako vyjde príslušný horný rad, sa dá pekne nasimulovať na zemi. Obkladové pásiky porozkladáme vedľa seba tak, ako budú prilepené na stene vrátane medzier.
4. Kúty a rohy tehlových obkladov
V mieste, kde sa stretávajú dve steny s obkladom, treba myslieť na ďalšie špecifiká – ak sa nedodržia, výsledok nebude vierohodný. Vo výsledku by mal roh i kút mal vyzerať, akoby tam naozaj boli previazané tehly, nemala by vzniknúť súvislá škára. Naopak, je nutné nasimulovať dojem, že dve susedné steny nadväzujú na seba a nie sú oddelené.
5. Okraje okien
Ak na osteniach okien a dverí nebudú obložky, je potrebné upraviť dĺžku pásikov do vertikálnej roviny a na viditeľných čelách pásikov používať skutočné okraje pásika (teda nie tie, ktoré vznikli rezaním).
V prípade, že na vnútorných osteniach okien a terasových dverí budete mať drevené obložky, ktoré prekryjú stenu o cca 8 až 10 cm, nebude dôležité, ako sú pásiky pri osteniach zarovnané. Obložky tieto okraje prekryjú.
6. Dva spôsoby škárovania tehlových obkladov
Tak ako ide obkladanie rýchlo, tak pri škárovaní sa pristavíte. Prvým spôsobom, ktorý je najmä pre pre skúsených majstrov, je škárovanie pomocou tzv. škárovacieho vrecka. Pri tomto spôsobe sa používa redšia škárovacia hmota.
* článok pokračuje pod formulárom *
Druhou možnosťou, ktorá je vhodná pre menej skúsených domácich majstrov je škárovanie škárovacou lyžicou, kde sa do škár vtláča polosuchá škárovacia hmota.
Mohlo by vás tiež zaujímať
7. Vytvorenie polosuchej škárovacej hmoty
Pred vtláčaním malty škárovacou lyžicou pridáme do suchej zmesi len toľko vody, aby po stlačení v ruke vytvorila guľôčku, ktorá sa pri páde na zem rozsype. Škárovacia hmota má teda konzistenciu vlhkého piesku. Výhodou je, že ak sa náhodou dostane na povrch tehlového pásika, nezanechá cementovú škvrnu (tak či tak je nutné po škárovaní pásik otrieť špongiou s čistou vodou).
8. Škárovanie
Škárujeme tak, že na rovné hladidlo dáme škárovaciu hmotu a tenkou 8 mm širokou škárovacou lyžicou postupne vtláčame škárovaciu hmotu priamo do vodorovných škár. Zvislé škáry sa vyplnia až keď sú susedné vodorovné škáry hotové. So zvislými škárami si vieme pomôcť aj tak, že kúsok kartónu prehneme na polovicu a do tohto V-tvaru dáme škárovaciu hmotu. Tú postupne odspodu zatláčame škárovacou lyžicou do vertikálnej škáry. Vyskúšať môžte aj 90-stupňovú kútovú lyžicu, ale jej použitím sa zvyšuje riziko zašpinenia obkladu.
Asi o 10 minút, keď hmota trochu zatvrdne, prejdeme škáru napr. rúčkou z kladiva alebo drievkom s podobným profilom, čím zabezpečíme rovnomerný profil škáry. Takýmto spôsobom postupne vyškárujete celú stenu.
9. Komplikované miesta tehlových obkladov
Pri zásuvkách a vypínačoch, na miestach, kde tehlový obklad prechádza cez vypínače alebo zásuvky, použite korunkový vrták o niečo väčší ako montážna krabica na vypínače. Pri vŕtaní treba postupovať pomaly (samozrejme bez príklepu), aby keramický pásik nepraskol. Ak stačí zabrúsiť len roh obkladového pásika, je vhodnejšia uhlová brúska.Keďže rozvodné krabice v porovnaní s vypínačovými a zásuvkovými vôbec nemusia byť dostupné tak často, a navyše sú nevzhľadné, môžete ich schovať pod obklad. V mieste krytu je treba pásik rozrezať a príslušnú časť prilepiť na plastový kryt krabice. To vytvorí dojem súvislého pásika a toto riešenie nie je z diaľky viditeľné.
10. Tehlové obklady v kuchyni
Za kuchynskou linkou nie je obklad potrebný, postačí ak dáte dva rady pod úroveň kuchynskej linky.
Celý postup obkladania pásikov