1. Nešetrite na stavebnom materiáli
Mnohí sa snažia osekať náklady práve na hrubej časť stavby, ale často vedie k väčším problémom. Náklady na murivo tvoria len 5 – 10 % z celkových nákladov na dom – vrátane pozemku, projektu, povolení, výplní, technológií a vnútorného vybavenia. Táto „malá“ zložka pritom zásadne ovplyvňuje dom ako celok, kvalitu vášho bývania a jej prípadné úpravy vás môžu vyjsť veľmi draho.
2. Zistite všetko o stavebnom materiáli
Predpokladáme, že dom väčšina z vás stavia len raz za život. Výber stavebného materiálu preto dobre premyslite. Vopred zistite, čo ponúka a aké má vlastnosti. Hrubá stavba totiž nie je spotrebič, vaňa ani kuchynská linka, ktoré po pár rokoch dokážete vymeniť. Každá neznalosť, pochybenie alebo nedbalosť môžu znamenať podstatne vyššie náklady na prevádzku domu.
3. Dobrý projekt je základ úspechu
Správny návrh domu má zásadný vplyv na jeho budúce náklady aj celkovú pohodu obyvateľov. Šikovný projektant v ňom zohľadní aj prednosti a výhody stavebného systému. Perfektná nadväznosť prvkov sa postará o homogénnu obálku domu, ktorá zabráni nechceným únikom tepla.
4. Myslite na ďalšie generácie
Pred výstavbou domu určite nemyslíte na to, v akom počte v ňom budete bývať o 20 či 30 rokov. Avšak, životný štýl, ale aj podmienky bývania sa po desiatkach rokov môžu meniť a vaša stavba by s tým mala počítať. Napríklad lepšou flexibilitou vnútorného usporiadania, trebárs jednoduchým rozšírením obytných priestorov. Masívny strop vám napríklad umožní nadstaviť ďalšie podlažie bez veľkých dodatočných nákladov.
Mohlo by vás zaujímať
5. Vyberte si spoľahlivého zhotoviteľa
Ako si vybrať dobrú stavebnú firmu či stavebných majstrov? Ten, kto ponúka najnižšiu cenu, nemusí byť zárukou kvality. Naopak, môže to signalizovať fušerskú prácu alebo šetrenie na kľúčových miestach stavby. Každú firmu si dobre preklepnite – pozrite si referencie, pýtajte si odporúčania a všímajte si, ako zhotoviteľ s vami komunikuje.
* článok pokračuje pod formulárom *
6. Neignorujte podrobný návod
Na to slúži realizačná dokumentácia. Hoci si ju necháva zhotoviť len nepatrné percento stavebníkov, je mimoriadne dôležitá. Vynechať tieto podklady je rovnaké, akoby ste skladali skrinku či akýkoľvek kus nábytku bez návodu. Majstrom presne určí, kde a ako majú byť zhotovené jednotlivé súčasti stavby. Vďaka tomu sa nestane, že okná alebo rozvody nebudú na svojom mieste, a vy sa vyhnete zbytočnému búraniu a prerábaniu.
7. Pýtajte sa výrobcu
Projektant, stavebná firma a stavebný dozor by mali vašu stavbu dotiahnuť do úspešného záveru. Nezabudnite však na to, že najviac o vývoji materiálov a konkrétnych konštrukčných riešení vie samotný dodávateľ stavebného systému. Má zaručene aktuálne informácie, preto vám vždy dokáže 100-percentne poradiť. Minimálne využívajte čo najviac podkladov a faktov, ktoré vám pomôžu robiť lepšie rozhodnutia.
8. Znížte počet krokov na stavbe
Čím menej prácnosti stavebný systém vyžaduje, tým menej riskujete, že počas výstavby dôjde k rôznym chybám a nedostatkom. Ideálom je jednovrstvové murivo, ktoré nevyžaduje dodatočné zateplenie, takže tu nedochádza k rizikovému styku viacerých materiálov. Navyše, takáto fasáda nie je natoľko náchylná na mechanické poškodenia.
9. Na zdraví by malo záležať
So zatepľovaním sa síce v domoch uchováva viac tepla, ale rovnako bráni priedušnosti. Domy pre svoje utesnené obálky a okná prestali „dýchať“ a výsledkom je zvýšená kondenzácia vlhkosti a dokonca plesne. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nechajte si zhotoviť obvodové múry z priedušnej pálenej tehly, ktorá má vynikajúce tepelno-technické parametre a žiadne dodatočné zateplenie nepotrebuje.
10. Pýtajte si rady, žiadajte o pomoc
Výrobca stavebného materiálu nie je len vaším poradcom. Ak sa obrátite na dodávateľa so širokým portfóliom služieb, môžete počas výstavby využiť viacero „žolíkov“, ktoré vám pomôžu ľahšie zvládnuť celý proces stavby. Mnohé dokonca zdarma. Hľadajte dodávateľa, ktorý vám ochotne spraví napríklad výpočet materiálu, požičia náradie alebo poradí s konštrukčnými detailmi.
Mohlo by vás zaujímať