Pre stavbu domu sa rozhodla vo vypätej životnej situácii. „Stála som na križovatke, mohla som sa uzavrieť do seba alebo ďalej žiť aktívnym životom. Rozhodla som sa pre druhú cestu a pustila som sa do stavby nového domu, ktorá znamenala nová začiatok na novom mieste,“ vysvetľuje na úvod našej návštevy majiteľka.
Aby zmena bola skutočne radikálna, priala si celkom iné bývanie než to, kde s rodinou bývala predtým. Pre nový štart si vybrala lúku v slnečnom svahu, v doteraz nezastavanej lokalite za menším mestom.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Veľký pozemok bez susedov, obklopený tichom prírody. Hneď za severným plotom začína divočina. Odlúčenie od civilizácie a výhľad na mestečko s vežou kostola a na doširoka otvorenú krajinu dávajú pocit voľnosti a tiež inšpirácie. „Najradšej by som bývala v sklenej kocke,“ priblížila majiteľka svoje predstavy architektovi Svatoplukovi Sládečkovi pri prvej spoločnej obhliadke terénu. Výsledok naznačuje, že vzal jej návrh do značnej miery za svoj. „Vďaka architektonickému riešeniu mám pocit, že som splynula s krajinou. Aj keď v okolí v budúcnosti vyrastie rodinná zástavba, dom má taký nadhľad, že to nenaruší pokoj ani pohodu bývania.“
Keď menej je viac
Dom s obdĺžnikovým pôdorysom je umiestnený v hornej časti pozemku a zvažuje sa dolu. V severnej časti je garáž so zázemím a vstup, južná časť je dvojpodlažná. Horné podlažie, z troch strán zasklené, slúži ako denná zóna v podobe otvoreného priestoru bez priečok a predelov. Je tu kuchyňa, jedáleň a obývacia izba pre majiteľku a jej kvety – a tým množstvo svetla svedčí. Okrem nízkej kuchynskej linky, jedálenského stola a sedenia tu nenájdeme žiadny nábytok. Dom je otvorený do troch strán, doslova nás vťahuje do prírody. Vybavenie je preto navrhnuté v submisívnych neutrálnych farbách – v kombinácii bielej, sivej a svetlého dreva.
* článok pokračuje pod formulárom *
Južná zasklená stena vedie na terasu, kam sa v lete majiteľka sťahuje spolu s mohutnými tučnolistými rastlinami. Večer rozsvietená „sklená kocka“ žiari ďaleko do krajiny. Ďalšími nenahraditeľnými a dôležitými životnými spoločníkmi, na ktorých bolo treba pri stavbe domu myslieť, sú knihy. Kam s nimi v otvorenom priestore, ktorý prakticky nemá steny? Medzi obývačkou a vstupnou halou sa našiel veľký priestor – otvorené schodisko vedúce do spodného podlažia lemuje na mieru vyrobená knižnica. Spodné podlažie je súkromnou zónou a obsahuje všetko, čo má byť skryté – spálňu, pracovňu, respektíve hosťovskú izbu, úložné priestory, kúpeľňu a ďalšie zázemie.
Nie je to akvárium
Pri vstupe do zasklenej časti sa neubránim otázke, či sa obývacia izba v lete neprehrieva a, naopak, či v zime netrpí veľkými tepelnými stratami energie. „Zasklené plochy sú zatienené presahujúcou strechou a vnútornými roletami, okrem toho, v lete je stále otvorené na terasu a dom sa prevetráva, takže sa zaobídem bez klimatizácie,“ vysvetľuje majiteľka.
Spodné podlažie má okná primeranej veľkosti a obvodový plášť z tehly s kontaktným zateplením. Na jar a v zime veľké zasklenie vďaka pasívnemu solárnemu efektu dom prehrieva, pomáha tomu i kozub s obojstrannou kozubovou vložkou.
Konštrukcia: betónové základy a základová doska, tehlové murivo, vonkajšie zateplenie, železobetónové monolitické stropy a preklady
Mohlo by vás tiež zaujímať
Celá galéria
Pripravené v spolupráci s www.stavbadomu.net.