Stužujúci veniec na úrovni stropu
Súčasťou tehlového stropného systému, ktorý sa zhotovuje priamo na stavbe je aj stužujúci veniec, ktorý sa nachádza v úrovni stropu a má rovnakú výšku ako stropná konštrukcia po zaliatí betónom. Betonáž venca sa vykonáva súčasne s betonážou stropu. Pri betonáži často dochádza k zatečeniu betónu do vodorovných dutín stropných vložiek a dokonca aj do zvislých dutín v tehlových blokoch. Zatiaľ čo v prvom prípade sa „len“ zvýši spotreba betónu, v druhom prípade môžu byť dôsledky vážnejšie.
Zatečením betónu do posledného radu tehál nastane pevné spojenie medzi tehlami a stropom, respektíve tehlami a vencom dôsledkom čoho môže viesť k oddeleniu posledného radu tehál od zvyšku muriva a k vzniku vodorovnej trhliny vo fasáde. Uvedený jav nastáva predovšetkým pri jednopodlažných budovách a na poslednom podlaží viacpodlačných budov, kde strop nie je dostatočne zovretý stenami jednotlivých podlaží.
Na elimináciu horizontálnych trhlín v obvodovom murive z tehál sa vždy odporúča použiť dilatačnú vrstvu medzi stenou a stropom.
Oddelenie stropu od steny by sa malo realizovať pomocou vhodnej dilatačnej vrstvy (napríklad ťažký asfaltový pás).
V žiadnom prípade by sa pri betonáži nemal dostať betón do dutín tehlových blokov v poslednom rade tehál pod vencom.
* článok pokračuje pod formulárom *
Stužujúci veniec v podmurovke krovu
V prípade rodinných domov s obytným podkrovím sa konštrukcia krovu ukladá zväčša na podmurovku, ktorej výška je zvyčajne 3 až 5 radov tehál. Takáto podmurovka býva v mieste ukončenia často namáhaná veľkým horizontálnym zaťažením konštrukciou krovu. Preto treba podmurovku v každom prípade ukončiť stužujúcim vencom, ktorý by bezpečne odolal týmto horizontálnym silám a preniesol ich do stropnej konštrukcie.
Z hľadiska namáhania venca (nadmurovky) horizontálnymi silami sa teda najvhodnejším javí krov s vrcholovou väznicou. Naopak, najväčšie vodorovné sily vznikajú pôsobením hambálkového krovu. Takéto zaťaženie môže v prípade nesprávneho návrhu (realizácie) venca, respektíve pomúrnice viesť k závažným poruchám.
Kotvenie stužujúceho venca zaťaženého krovom
Dve alternatívy kotvenia stužujúceho venca vidieť na obrázkoch.
Na prvom obrázku sa nachádza vystužený veniec, ktorý na oboch koncoch prechádza kolmo do muriva štítových stien, ale aj do medziľahlej nosnej steny. Takýto veniec bude dostatočne odolný proti nežiaducim deformáciám.
Druhý príklad ukazuje zabezpečenie stability železobetónového stužujúceho venca, respektíve celej pomúrnice prostredníctvom ťahadiel z pásovej ocele. Tiahla v tvare Z sa vhodným spôsobom ukotvia do stropu a vyčnievajúci koniec sa zamuruje, respektíve zabetónuje do podmurovky a do venca. Počet ťahadiel a ich vzájomná vzdialenosť sa určí statickým výpočtom.
Oba uvedené spôsoby kotvenia venca zabezpečia jeho dostatočnú stabilitu.